Existenci úzkokolejky v sedmdesátých letech zachránila těžba uranu

 Těžba uranu byla přísně střeženým tajemstvím komunistického režimu. Na pomezí Vysočiny a jižních Čech nedaleko Nové Včelnice stál uranový důl Okrouhlá Radouň.

Těžba na tomto dole probíhala v letech 1972 až 1990. Byly zde 3 průzkumné šachtice, 2 jámy a 41,6 km horizontálních důlních děl. Plocha dobývacího prostoru zaujímala 1,4 km2. Hloubka dobývání činila 600 m pod povrchem. Vytěženo bylo celkem 1 339,5 t uranu.  Zarostlá halda má rozměry přibližně 380 × 220 m.

Tajemství těžby uranu chránilo existenci úzkokolejky v době totalitního režimu. Všechny úvahy o rušení nebo omezení železmičního provozu vysočinské větve úzkokolejky končily na úvahou: Jak chcete odvážet vytěženou uranovou rudu ke zpracování?

Vytěžená uranová ruda se vozila z dolu Okrouhlá Radouň na nejbližší vlakové nádraží v Lovětíně. Odtud odjížděly vlaky se vzorky uranové rudy k další analýze v západních Čechách.

Od roku 1990, kdy byla v Okrouhlé Radouni ukončena těžba uranu, se několikrát spekulovalo o zpracování a odvozu hald hlušiny, v roce 2008 se začalo hovořit o možné výstavbě zásobníku plynů.

Okrouhlá Radouň je v bezprostřední blízkosti lokality Čihadlo, která je jednou ze šesti lokalit vytipovaných Správou úložišť radioaktivních odpadů jakožto potenciálně vhodné místo pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

Počátkem října 2022 se vlakový provoz zcela zastavil, úzkokolejná dráha nemá potřebná bezpečnostní povolení. Na poslední cestu dostal vlak smuteční věnec a parte (více zde¨). O poslední jízdě úzkokolejky čtěte více přímo zde. Vyjádření ředitele Jindřichohradeckých místních drah Borise Čajánka najdete přímo zde, podrobnosti o hrozbě odchodu zaměstnanců je přímo zde. O problémech s dodávkou elektřiny čtěte více přímo zde. O pochybnostech soudu o poctivých záměrech JHMD čtěte přímo zde.
Úpadek úzkokolejky řídí insolvenční správkyně se zvláštním povolením (více přímo zde), o výpovědi krajské objednávky veřejné dopravy čtěte více přímo zde . O jednání starostů čtěte více zde, o novém patronu úzkokolejky více zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů