Čajánek (JHMD): Kraj Vysočina parazituje na úzkokolejce nereálnými cenami

Místo vlaků zajišťují na úzkokolejce dopravní obslužnost Jihočeského kraje a Vysočiny autobusy. Ředitel Jindřichohradeckých místních drah Boris Čajánek poskytl krátké vyjádření k situaci zadlužené dopravní společnosti.

Jaká je situace na úzkokolejce na podzim 2022?
Úzkokolejka požádala insolvenční soud o prohlášení tak zvané předpřipravené reorganizace. Realizací reorganizace by mělo dojít k úhradě závazků věřitelům ve vyšší míře, než insolvečním řízením, kdy by se majetek úzkokolejky prodával po částech a tratě rušily.

Jaká jednání vedete a povedete s objednateli veřejné dopravy
(Vysočina a Jihočeský kraj) ?
Jihočeský kraj jsme o vývoji informovali, seznámili jsme ho i s důvodem reorganizace. S Krajem Vysočina o této situaci jednáme od roku 2019, tedy od okamžiku podpisu nové smlouvy s Jihočeským krajem, kdy jsme navrhovali Kraji Vysočina, aby nám hradil poplatek za použití dopravní cesty stejně jako Jihočeský kraj. Kraj Vysočina nám však opakovaně odpověděl, že požaduje plnění podle smlouvy uzavřené Ing. Šatavou v roce 2009 a že bude zvyšovat smluvní sazbu za vlakový kilometr pouze o inflaci. Poplatek za použití dopravní cesty hradit nehodlá, protože nebyl zahrnut do původní uzavřené smlouvy. O možném řešení jednáme pouze prostřednictvím právního zástupce Kraje Vysočina. Toho jsme také v květnu informovali o možných důsledcích. Jednání a hledání řešení se nebráníme, ale to už bude v rámci reorganizace.

Jak vidíte budoucnost úzkokolejky?

To záleží zejména na přístupu Kraje Vysočina. Drážní dopravu v závazku veřejné služby nelze provozovat za podmínek, na kterých Kraj Vysočina trvá. Samotný kraj prohlašuje, že cena je nepřiměřeně nízká, a že obvyklá cena je jiná. Vždyť Jihočeský kraj nám hradí 138 kč/vlakokilometr (vlkm), Moravskoslezský kraj na Osoblaze hradí kraj Českým dráhám cca 146 Kč/vlkm. Pouze Kraj Vysočina svými požadavky na nereálnou cenu na úzkokolejce parazituje.

Vyjádření hejtmana Vysočina po zastavení provozu je přímo zde.
Úpadek úzkokolejky řídí insolvenční správkyně se zvláštním povolením (více přímo zde), o výpovědi krajské objednávky veřejné dopravy čtěte více přímo zde .

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů