(FOTO) Řešením sporů o obchvat Třebíče může být estakáda

Skupina podnikatelů v Třebíči úporně hájí své pozemky před záměrem státu postavit obchvat města skrz jejich pozemky. Přitom existuje až jednoduché řešení, na kterém by mohla být dosažena obecná shoda: Estakáda.

Estakáda je typ mostu, komunikační těleso nesené sloupy. Na rozdíl od těch mostů, jejichž účelem je překlenout údolí, řeku apod., se estakády staví tam, kde by vzhledem k profilu terénu bylo nemožné nebo příliš nákladné zbudovat pozemní komunikaci,v husté zástavbě pro překlenutí vzdálenosti bez úrovňového křížení, za účelem oddělení dopravní trasy od okolní krajiny nebo zvýšení komunikace nad záplavovou oblast.

Estakáda byla použita pro průchod dálnice zastavěným územím například v Povážské Bystrici na Slovensku. Po dokončení výrazně odlehčila dopravní situaci ve městě, protože přes město procházela doprava z D1.

Design mostu v městské zástavbě dotváří večerní osvětlení a šedo-zelený nátěr betonových konstrukcí. Estakáda získala ocenění Stavba roku 2010.

Příkladem využití estakády pro průchod zastavěným územím je železniční estakáda v Praze. Tento most převádí čtyřkolejnou železniční trať z  Hlavního nádraží na Libeň a Vysočany přes ulici Husitskou, ulici Trocnovskou a prostor lokodepa Masarykova nádraží.

V případě Třebíče by stát potřeboval pro výstavbu silničního obchvatu jen prostor pro pilíře mostní estakády na pozemcích podnikatelů v průmyslové zóně. Pokud by se stát nedohodl na podmínkách odkupu, mohlo by přicházet v úvahu vyvlastnění.

Současné záměry státu a Ředitelství silnic a dálnic prezentují obchvat Třebíče jako liniovou stavbu v úrovni terénu, které by musely ustoupit haly a prostory k podnikání v průmyslové zóně Třebíč.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů