Kraj Vysočina rozhoduje o vysokorychlostní železnici v neveřejném režimu

SK4 a PK4. To jsou dvě označení pro finální varianty průchodu vysokorychlostní železnice krajem Vysočina. „Liší se pouze v úseku Světlá nad Sázavou – Velká Bíteš,“ uvedla tisková mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Varianta SK4 směřuje k Jihlavě podle preference krajem Vysočina. Zahrnuje vybudování terminálu Jihlava VRT v prostoru Pávova s přímým přestupem na vlaky Jihlava – Havlíčkův Brod na dnešní trati. Zároveň tato varianta zahrnuje přímé napojení do stanice Jihlava město pro jízdu bez přestupů jak z Prahy, tak z Brna.

Oproti tomu varianta PK4 se drží původního koridoru uvedeného v Zásadách územního rozvoje kraje Vysočina. Město Jihlava tedy zcela míjí. Pro obsluhu kraje Vysočina je navržen terminál Svatý kříž jižně od Havlíčkova Brodu. Z něho je pak možné případně zřídit návaznou autobusovou linku do Jihlavy.

Dopravní komise Rady Kraje Vysočina na svém zasedání dne 11. 6. 2020 varianty PK4 a SK4 projednala a přijala usnesení, kterým doporučuje radě kraje sledovat trasu varianty vysokorychlostní trati SK4 se současným napojením města Jihlavy.

Veškeré podklady pro jednání radních Kraje Vysočina o variantách průchodu vysokorychlostní železnice jsou ale v neveřejném režimu projednání. Veřejnost tak nemá přístup k bližším informacím.

“ Dozvěděl jsem se, že varianty vedení VRT přes území Kraje Vysočina jsou neveřejné z důvodu dodržení autorských práv. Zhotovitel tento dokument nemá ještě dopracovaný do finální podoby.Já osobně jsem zastánce maximální informační otevřenosti. Přání investora ale respektuji,“ uvedl předseda Dopravní komise kraje Vysočina Aleš Kratina.

Varianta SK4 z dopravně technologického hlediska zajišťuje napojení konvenčních tratí v oblasti Jihlavy. Současně lépe zajišťuje dostupnost obyvatel Kraje Vysočina s ostatními regiony.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů