(FOTO) V Jihlavě budou jezdit parciální trolejbusy z Ukrajiny

Šest nových dvounápravových nízkopodlažních třídveřových parciálních trolejbusů určených pro provoz v městské hromadné dopravě dodá Dopravnímu podniku města Jihlavy ukrajinský výrobce Bogdan Corporation ve spolupráci s českou firmou Tram for Envi.

Česko-ukrajinské sdružení v soutěži porazilo Škodu Electric: za šestici vozů chtělo 71,4 milionů korun, Škoda 82,74 milionů korun. Jeden trolejbus tak vychází na 11,9 milionu korun, v případě Škody na 13,7 milionu korun. „Cena Škody je přesně na úrovni, na kterou dopravní podnik odhadl hodnotu zakázky,“ informoval server zdopravy.cz .

Bogdan Corporation byla založena v roce 1992, po pádu Sovětského svazu , sloučením některých bývalých sovětských podniků za účelem realizace velkých investičních projektů zaměřených na vytvoření výroby různých typů vozidel na Ukrajině .

Aby však nedošlo k mýlkám, je nutno objasnit ještě jednu dosti důležitou záležitost týkající se přepisu ukrajinského názvu výrobce. Sídlo výrobce leží na Ukrajině v místech, kde má ukrajinština jasnou převahu nad ruštinou, o čemž jasně svědčí i jeho ukrajinsky vyvedené webové stránky. Tato připomínka je tak více než na místě.

Nutností je však osvětlení ukrajinské abecedy. Ukrajinština na rozdíl od ruštiny nepoužívá (resp. v minimální míře používá) slovanskou souhlásku „G“, která se jako v češtině a slovenštině změnila v souhlásku „H“. Tato změna proběhla dosti zásadním zpusobem a to i u novodobých slov, případně u jmen. Na Ukrajině se tak setkáte např. se slovy metalurhia (metalurgie), hram (gram), imihracija (imigrace). Jurije Gagarina si dokonce překřtili na Haharina. Pro souhlásku „H“ však ukrajinština používá stejný znak Г, který ruština používá pro „G“. Pro „G“ používá ukrajinština upravený znak Ґ.

K podpisu smlouvy s vítězným uchazečem ale prozatím nedošlo, neboť momentálně běží lhůta na odvolání. Pakliže se podaří smlouvu uzavřít, měla by dodávka vozidel následovat do čtrnácti měsíců od podpisu smlouvy.    

„Nejprve se předpokládá jejich nasazení na linku C, která se nově prodlouží až na zastávku Kaufland, čímž dojde k propojení sídliště Březinky s obchodní zónou podél ulice Romana Havelky. Ve druhé polovině roku 2022 by být současná linka 3 a část linky 12 z Masarykova náměstí po Antonínův Důl převedena z autobusů na trolejbusy,“ uvedl před časem Radim Rovner, výkonný ředitel DPMJ.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů