(FOTO) Zachrání Velké Meziříčí synagogu jako v Jirkově?

Město Velké Meziříčí při záchraně židovské synagogy do značné míry napodobuje postup severočeského města Jirkov. Časový odstup je zhruba čtyři roky, náklady na záchranu jirkovské synagogy jsou vyčísleny na osmapůl milionu korun, polovinu poskytne stát jako dotaci.

Před čtyřmi roky získal severočeský Jirkov do svého vlastnictví židovskou synagogu za částku kolem dvou milionů korun i s pozemkem. O možnostech získat velkomeziříčskou synagogu do majetku města jedná skupina zastupitelů vedená Tomášem Rapušákem (Meziříčské fórum).

Jirkovská synagoga byla postavena v letech 1846 až 1847 v klasicistním slohu podle plánů stavitele Dietricha. Jako modlitebna fungovala do třicátých let 20. století. Během druhé světové války unikla demolici a v poválečném období sloužila jako sklad. V posledních letech sloužila jako sběrna odpadových surovin.

Se záchranou synagogy pomůže Jirkovu Česká republika v rámci podprogramu Ministerstva pro místní rozvoj na záchranu a regeneraci brownfieldů. „Pojmem „brownfield“ rozumíme nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je nedostatečně využívaná, je zanedbaná a případně i kontaminovaná. Nemovitost nelze ji vhodně a efektivně využívat, aniž by proběhl proces její regenerace nutný jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů