Starosta Kozár (ANO): Bez ochoty JHMD nelze uvažovat o obnovení letního provozu

Starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár (ANO) je původní profesí právník. Pro Občasník zhodnotil situaci kolem obnovení provozu úzkokolejné dráhy z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně.

  1. Jak prosím vidíte situaci kolem úzkokolejky v roce 2023 ?
Michal Kozár

V současné době je na komplexní hodnocení moc brzy, ale lze vycházet ze zprávy insolvenční správkyně ze dne 30.12.2022. Bohužel obsah zprávy není moc potěšující, a to zejména z důvodu, že dle obsahu dlužník neposkytuje součinnost v potřebném rozsahu. Tento postup si nedovedu vysvětlit, měl by být i zájem dlužníka, aby úzkokolejka v podobě, jak ji známe byla zachována. Může tedy dojít k situaci, kdy věřitelé na základě postupu dlužníka, mohou na svém jednání rozhodnout o osudu úzkokolejky tak, že již nebude možné ji následně zachránit. Na druhou stranu jsem ovšem přesvědčen, že bude ze strany věřitelů zachován racionální přístup a bude zvolena možnost, která bude k propěchu společnosti, ale i celého regionu. 

2.      Města a obce se pokouší o obnovení provozu v letní sezóně 2023. Jak to prosím vypadá?

Zástupci měst a obcí deklarovali zájem na zachování letního provozu, přičemž je snaha komunikovat s potencionálními zájemci a rovněž s kraji. Prozatím, ale je na jakékoli prohlášení brzy, protože v uvedeném ohledu je potřeba součinnost stávajícího vedení JHMD (pravomoc insolvenční správkyně je v uvedeném rozsahu omezená). Nebude-li ovšem ochota majitele, potažmo vedení JHMD spolupracovat při jednání s např. drážním úřadem, není možné o letním provozu uvažovat. Je tedy důležité, jak je uvedeno výše, aby všichni zainteresovaní spolupracovali. 

3.      Jak odhadujete další vývoj situace ?

Odhadnout celkový vývoj v budoucím období je poměrně složité. Každý den prodlení, kdy není alespoň částečný provoz na trati, neprospívá celkovému vývoji. Má-li úzkokolejka v budoucnu fungovat v plném rozsahu trati, je nutné alespoň částečné zavedení v režimu dopravní obslužnosti. S ohledem na legislativu je to náročný proces, ale nikoli nezvládnutelný, letos to ovšem nebude. Na druhou stranu, je letos nutné začít činit kroky nutné k dosažení tohoto cíle. Více bude možné určit po jednání věřitelského výboru.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů