Frustrace městských úředníků z rychlého zabydlení bezdomovců

Projekt „Housing First“ v krajském metropoli Vysočiny ověřil základní fakt bezdomovectví: „Pokud nemáte kde bydlet, nemusíte si dělat starosti s prací nebo stanovováním cílů nebo svými povinnostmi jako řádní občané města“.

Plná třetina domácností zapojených do projektu rychlého zabydlení bezdomovců již dluží městu Jihlavě nájem a poplatky spojené se službami s bydlením.

Na úředníky Magistrátu roste ze strany neziskovek tlak, aby město dluhy zaplatilo a pokračovalo se dál. Dotace se přece musí vyčerpat. Sociální byznys s chudobou jen kvete. Sociální politiku krajského města řídí bývalý zaměstnanec Charity v roli uvolněného radního města, který se snaží sladit zájmy charity se zájmy města.

Roste i frustrace úředníků, kteří jsou vázáni pokyny pro hospodaření s městským majetkem. Bezdomovci totiž zjistili, že jejich soukromé dluhy za nájem v městském bytě lze snadno vyřešit darem města. Stačí slibovat zájem o udržení městského bytu. Bydlení v projektu „Housing First“ je skvělý byznys, kdy dluhy nakonec zbudou městu.

Projekt „Housing First“ vlastně znovu ověřuje platnost přísloví „Pro dobrotu – na žebrotu“. Charita jako nezisková organizace koná dobro pro bezdomovce, dluhy za konání dobra zaplatí město Jihlava ze svého rozpočtu. Ani stovka hodin sociální práce Charity nestačila pro motivaci jedné z rodin „žít normálně“: chodit do práce a platit si své bydlení v městském bytě. Sociální práce byla zaplacena, ale jaksi neměla zisk. Ale to je celý princip činnosti neziskových organizací. Nemusí nic získat a přece dostanou zaplaceno za svou práci.

Že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly už zjistili úředníci Magistrátu zapojení do projektu rychlého ukončování bezdomovectví. Musí dodržovat úřední směrnice o hospodárném přístupu k majetku města, neziskové organizace žádají „smáznutí dluhů“ finančním darem vedení města.

Projekt rychlého zabydlení bezdomovců „Housing First“ má politickou podporu uskupení „Fórum Jihlava“ vedeného primátorkou Karolínou Koubovou a radním pro sociální oblast Danielem Škarkou. Radnice publikuje tiskové zprávy o úspěšném projektu a jaksi mlčí o rostoucí frustraci úředníků při hospodaření s městskými byty. Úspěch projektu „Housing First“ je politicky žádoucí jako vzor nového přístupu k sociální práci. S rostoucí frustrací úředníků Magistrátu klesá vůle podporovat sociální experimenty vedení města při hospodaření s městskými byty.

Projekt „Housing First“ se blíží do finále, pro vedení města Jihlavy nastane doba vychvalování přínosů celého projektu. Zklamání úředníků z celého projektu vedení města dosud nepřiznalo.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů