Hošek (STAN) tlačí v Jihlavě ODS do koalice s ANO

V politických kuloárech klesají sympatie k hnutí Starostové a Nezávislí (STAN) jako koaličnímu partnerovi v příští koalici. V předvolební kampani se lídr STANu prezentoval jako „primátor, co se nebojí rozhodnout“.

Může jít o obrázek 1 osobě a text that says 'volte číslo 9 Radek Hošek manažer, podnikatel kandidát na primátora Primátor, co se nebojí rozhodnout STAROSTOVÉANEZÁVILÍKANDIAÁTI-VOLTE KANDIDÁTI -VOLTE ČÍSLO STAROSTOVÉ'

Lídr jihlavského STANu Radek Hošek například naznačil, že ODS hledá „záminky pro obhájení koalice s někým, koho celou kampaň označujete například jako hrozbu pro demokracii, proti komu se ještě pár dní zpět v senátních volbách vymezujete a pak si spočítáte, že koalice s tímto subjektem pro vás bude nejjednodušší“.

Tak otevřený útok lídra STANu na pozice ODS pod záminkou uvedení informací ´“na pravou míru“ občanské demokraty velmi rozladil a způsobil pravý opak. STAN míří v předvolebních jednáních na vedlejší kolej. A začíná zdůrazňovat „spolupráci na půdorysu vládní koalice z morálního hlediska.

Občanští demokraté zjišťují, že demokratická koalice s Piráty a STANem bude podstatně problematičtější nejen těsnou většinou, ale i vztahy uvnitř koalice. Taková koalice by disponovala nejtěsnější většinou devatenácti hlasů, což není pro vládnutí dostatečně pohodlné.

Spoluobžalovaná v kauze Čapí hnízdo Jana Nagyová vyjádřila ochotu učinit „krok stranou“ (více zde), pokud by její osoba vadila vytvoření koalice. Lídr STANu Radek Hošek otevřeně připustil nalezení shody s hnutím ANO v řadě témat, „nepřekročitelnou bariérou je účast obžalované Jany Nagyové v jihlavském zastupitelstvu“.

Jana Nagyová dostala mandát od voličů v řádných volbách o jejím soudním sporu informovala i celostání média. ODS zastává mírnější pozici a osoba spoluobžalované Jany Nagyové je problémem pouze pro výkon uvolněné funkce představitelky města.

Poslední výroky lídra STANu tak lze chápat i jako učitou omluvenku pro voliče a náznak růstu politických sympatií spolupráce ODS a ANO. Například v sousedním Havlíčkově Brodě funguje koaliční spolupráce ODS a ANO pod taktovkou oboustranné spokojenosti pod taktovkou dosavadního starosty a senátora Jana Tecla.

Výroba omluvenek pro voliče s ataky ze STANu na ODS tak naznačují další vývoj koaličních jednání v krajské metropoli Vysočiny. V ODS klesá chuť mít STAN v Jihlavě jako koaličního partnera.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů