Jihlava opakovaně shání projektanta hornického skanzenu

Statutární město Jihlava opakovaně shání projektanta hornického skanzenu v místní části Lesnov. První výběrové řízení na projektanta bylo zrušeno počátkem května, na opakovanou nabídku je čas do konce května. Samotnou projektovou dokumentaci město požaduje dodat do čtyř měsíců od podpisu smlouvy.

V dnešní době je vrch Rudný technickou památkou a je součástí hornické naučné stezky, která na deseti stanovištích informuje návštěvníky o celé lokalitě vrchu Rudný prostřednictvím instalovaných informačních tabulí. Texty na těchto tabulích jsou zaměřeny na těžbu stříbra v dané lokalitě i na těžbu stříbra všeobecně v Jihlavském rudním revíru, současně podávají informace o geomorfologii a hydrologii území.

V areálu vrchu Rudný se nachází okolo sto sedmdesáti jam, které náleží mimo zmíněného kutiště ještě k šesti dalším kutištím a v celém prostoru vrchu jsou roztroušeny skupiny drobných průzkumných děl. Vodní náhon, dnes suchý, existuje dosud v celém svém průběhu a je přerušen pouze lesními cestami a částečně i sjezdovkou na severním úpatí vrchu.
Jeho počátek se nachází na jižním okraji obce Zborná u cesty podél Zlatého potoka a pokračuje po vrstevnici po obvodu vrchu Rudný ke kutišti.

Zastupitelé již loni na svém květnovém zasedání odsouhlasili financování stavby malé vodní nádrže, a to ve výši čtyři a půl milionu korun. „Teprve až bude hotový rybník, začneme s přípravami projektu samotného hornického skanzenu. Jeho celková předpokládaná cena je s materiálem i veškerými stavebními pracemi odhadnuta na deset milionů korun,“ uvedl loni náměstek primátorky Jihlavy pro úsek památkové péče Martin Laštovička.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů