Jihlava opraví kapli Nanebevzetí Panny Marie z památkových pokut

Výnos z uhrazených pokut na úseku památkové péče využije jihlavský Magistrát na záchranu kapličky na Telečské ulici. Kaple je ve vlastnictví církevního řádu minoritů, který ovšem nemá prostředky na záchranu kaple Nanebevzetí Panny Marie, jak zní oficiální název kapličky na Telečské ulici. Jihlava plánuje odkup kapličky za symbolickou jednu korunu.

kaple Nanebevzetí Panny Marie

Kaple Nanebevzetí Panny Marie je solitérní pozdně barokní drobná sakrální stavba z roku 1762 se v době svého vzniku (před 260 lety) nacházela na předměstí Jihlavy (dnes se nachází na okraji panelového sídliště) a dokumentuje průběh frekventované středověké cesty a zároveň připomíná místo, kde se zastavovali poutníci u nedaleko vyvěrajícího pramene vody.

Přizděné sloupky, pocházející z doby začlenění kaple do venkovního oplocení školní zahrady, připomínají historický vývoj dané lokality a její proměny.

Zajímavá stavba kaple dochovaná ve většině historických konstrukcí, zajímavých architektonických prvků a řemeslných detailů je dokladem historického vývoje životního způsobu a zvyklostí našich předků v průběhu několika století, dokládá regionální historii a je svědectvím proměny historické situace v dané části města. Je jednou z mála kaplí zasvěcených Panně Marii na území Jihlavy.

Církev (minorité) nemá na obnovu finanční prostředky a využívá ji sporadicky. V letošním roce se povedlo oddělení památkové péče jihlavského Magistrátu přesvědčit řád minoritů, aby kaple prošla celkovou obnovou, financovanou částečně z mimořádných příspěvků na obnovu památek a nepamátek Statutárního města Jihlava (36.000,- Kč) a zbytek z vybraných přestupků na oddělení památkové péče MMJ (100.000,- Kč). Jde o obnovu střešního pláště.

Je nutné ještě přistoupit k odvlhčení a odsolení kaple, akce by měla proběhnout ještě v letošním roce (cca 250.000,- Kč), aby se v příštím roce mohl obnovit fasádní plášť, který bude financován opět z přestupků oddělení památkové péče MMJ.

Kaple po obnově bude sloužit svému původnímu účelu (jak církevnímu, tak poutnímu), Magistrát se pokusí dle historických fotografií vrátit do původní podoby i interiér.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů