Jihlavská ODS hledá nástupce zadluženého lídra

Lídr jihlavské ODS Petr Laštovička již oznámil rezignaci na zastupitelský mandát, když vyšly najevo jeho skryté dluhy u osmdesátileté věřitelky. Vedení města i zastupitelský klub ODS zadluženého Laštovičku zprvu podpořil, když dvoumilionový dluh označil jako soukromou záležitost lídra ODS ve funkci prvního náměstka.

Z morálního hlediska je dluh vůči osmdesátileté věřitelce i vystavený platební rozkaz těžko obhajitelný před voliči. Na politiky ve funkcích představitelů krajského města jsou kladeny vyšší morální nároky.

ODS má při volbě nového lídra tři základní varianty:

  1. Jaroslav Vymazal : To je osvědčená osobnost ODS, bývalý primátor města. Jako neuvolněný člen Rady města je znalý současných problémů, nepotřebuje čas na seznámení s funkcí prvního náměstka.
  2. Vítězslav Schrek: Kandidát ODS na post hejtmana míří do krajské politiky, souběh mandátu místního a krajského zastupitele může být výhodou. Ovšem Schrek je specialista na sociální problematiku, kterou na jihlavské radnici řídí nestraník za Fórum Jihlava Daniel Škárka. Pro Schreka je ale cesta z pozice řadového zastupitele města do křesla prvního náměstka a odtud dál do vedení Kraje Vysočina poněkud nepříjemná. Na jihlavské radnici chybí pohoda vládnutí, před krajskými volbami vypadne ještě několik kostlivců dosud skrývaných v útrobách Magistrátu. Kostlivci současné koalice mohou ohrožovat Schrekovu přímou cestu do krajské politiky.
  3. Eva Decroix: Rodilá jihlavačka se během studií seznámila s francouzským kuchařem a byla z toho velká láska. Decroix je nadějí vysočinské ODS do budoucna, zkušenosti z místní politiky se jí mohou v budoucnu hodit. Jako nová zastupitelka se může rovnou s klidem posadit do křesla první náměstkyně. Její právnické vzdělání je výhodou. V krajských volbách je na dvanácté pozici, její práce v místní politice může pomoci stabilizovat pozici ODS v místní politice.
  4. Beke,Huňáček nebo Ryška: Komplikovanější by byla varianta volby některého ze zbývajících zastupitelů ODS do funkce prvního náměstka. Beke už působí v roli pověřeného zastupitele pro výstavbu Horácké multifunkční arény, musel by zvládnout i funkci prvního náměstka. Architekt Huňáček dnes spíše dohlíží na služebně mladší politiky ODS z pozice šéfa zastupitelského klubu, asi by neopustil zavedenou projekční kancelář kvůli dokončení práce ODS ve funkčním období. Zastupitel Ryška se věnuje oblasti sportu, kterou řídí i na celostátní úrovni. Přechod do uvolněné funkce by mu ohrozil kariéru.

Na volbu nového lídra má jihlavská ODS necelé dva týdny. Nový lídr ODS na jihlavské radnici naznačí i další směr krajské politiky ODS. Jihlavská organizace je členskou základnou početně nejsilnější v kraji Vysočina a tím ovlivňuje i krajskou politiku strany.

AKTUALIZOVÁNO: Hlasování o kandidátech ODS na profilu Občasníku v sociální síti:

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů