Jihlavský fotbal ovládá tajemná firma z Lucemburska

Dvaačtyřicet procent firma z Holandska s vlastníky v Lucembursku, čtyřicet procet stavební gigant PSJ, čtrnáct procent město Jihlava, pár procent jihlavský pivovar. To je akcionářská struktura FC Vysočina. Klub chystá navyšování základního jmění úpisem nových akcií.

Přestup mladého útočníka Jana Klimenta z FC Vysočina do Vfb Stuttgartt je z kategorie snů fotbalových transferů. Zazářil jako kometa a během fotbalového mistrovství Evropy do 21 let jihlavský útočník zdesetinásobil svoji cenu. Přesná částka za přestup do fotbalové bundesligy nebyla zveřejněna, mluví se o částce asi milionu eur. Šťastný přestup Klimenta se zrodil vlastně z nouze, když druholigový Wattford neuvolnil pro fotbalové Euro ex-jihlavského útočníka Matěje Vydru.

Akcionářem  vysočinského fotbalového klubu je i město Jihlava se zhruba čtrnáctiprocentním podílem. Z přestupu útočníka Klimenta žádné peníze do městské kasy nepřitekly. Naopak by město Jihlava mělo poslat do fotbalového klubu částku necelých dvou milionů korun jako navýšení základního jmění. Hospodaření fotbalového klubu skončilo v loňském roce více než třímilionovou ztrátou.

Jihlavský fotbal ovládá lucemburský offshore

fbNejvětším akcionářem jihlavského fotbalu je se dvaačtyřiceti procenty společnost Limar Capital. Sídlí v Nizozemsku, které nabízí nejen příjemná pravidla zdaňování.  Obrovskou výhodou jsou neprůstřelné smlouvy o ochraně investic, které země má.

Nizozemská firma Limar Capital  je stoprocentně vlastněna poskytovatelem právních, účetních a offshore služeb Citco z Lucemburska.

Samotné slovo „offshore“ vzniklo podle společností, které byly zakládány „někde na ostrovech“ nedaleko pobřeží – tedy ve smyslu anglického výrazu „off shore“.

Řada ostrovních států (nejčastěji poblíž pobřeží Velké Británie nebo USA) totiž už před mnoha lety nabízela zahraničním investorům mnoho daňových výhod s cílem přilákat zahraniční kapitál. Offshore centrům se rovněž říká „daňové ráje“ (neboli „tax heavens“).

Zakládání a využívání offshore, tedy zahraničních firem v rámci skrytého vlastnictví či v rámci daňové strategie je legální a legitimní cesta k zajištění anonymity či ke snižování daňové zátěže a k posílení ochrany majetku. Založení firmy v zahraničí může mít kromě daňové optimalizace i další zajímavé výhody. Patří mezi ně například možnost vyhnout se exekuci majetku (pokud majetek, který využívá česká firma, vlastní zahraniční firma).

Bonusem je zájem berňáku

Offshorovým společnostem se  dostane jako bonus i větší pozornost ze strany finančních úřadů. Navíc se stane pro některé potenciální obchodní partnery netransparentní. Město Jihlava je tedy menšinovým podílníkem ve společnosti, kde pořádně nezná své další partnery.fb

 

Na druhou stranu využívání Nizozemska k propírání korporátních zisků fotbalového klubu znamená, že peníze chybějí jinde.

Deficity veřejných rozpočtů nutí úřady bojovat i s offshorovými společnostmi. Německé úřady v nedávné době nakoupily elektronické záznamy vynesené informátory ze švýcarských a lichtenštejnských bank. A také zpřísnily tresty za daňové úniky.

Město Jihlava dostalo nabídku zvýšit svůj menšinový podíl ve fotbalovém klubu a pokrýt z městské kasy ztráty z podnikání offshorové společnosti v metropoli Vysočiny. Kouzla s hospodařením offshorové firmy skrz fotbalový klub jsou vidět například na částkách za přestupy fotbalistů z Jihlavy do zahraničí. I když jde o vysoké částky, hospodaření klubu končí v červených číslech.

fb

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů