Koaliční izolace ODS/KDU-ČSL obžalované zastupitelky Nagyové (ANO) vypadá jako nucené vyhnanství

Součástí koalice nebude obžalovaná zastupitelka Jana Nagyová, tak zní striktní podmínka občanských a křesťanských demokratů pro vznik koalice na jihlavském Magistrátě. Programové priority ODS a KDU-ČSL a ANO v Jihlavě jsou až na výjimky ve vzájemné shodě a síla koalice o 25(24) hlasech zaručuje dostatečnou většinu.

Presumpce neviny se obrátila na presumpci viny. Zastupitelka hnutí ANO Jana Nagyová dostala hlasy voličů už jako obžalovaná v procesu Čapí hnízdo spolu s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Před informacemi o soudním procesu neměl volič šanci uniknout, byly doslova všude.

Ovšem zastupitelka Nagyová nemůže vstoupit do koalice a bude patrně putovat do opozičních lavic mezi SPD a Piráty vedené dosavadní primátorkou Karolínou Koubovou (Piráti a Fórum Jihlava).

Že by ovšem putovala do opozičních lavic a hnutí ANO by se své zastupitelky Nagyové zřeklo je těžko myslitelné. Nagyová byla náměstkyní primátora Chloupka (ČSSD) spolu s lídrem hnutí ANO Radkem Popelkou. Kádrovou zkušenost z místní politiky má Nagyová neocenitelnou.

Podmínka politické izolace Nagyové v jihlavské koalici je těžko naplnitelná. Každý obviněný se považuje za nevinného, dokud jeho vina nebyla prokázána zákonným způsobem. Proces „Čapí hnízdo“ bude pokračovat ještě několik let, než bude vynesen definitivní rozsudek proti kterému nebude možné podat odvolání. Prvoinstanční rozsudek nad obžalovanými Babišem a Nagyovou bude sice vynesen v řádu měsíců, podání odvolání se už dá tušit dopředu. Odvolá se jedna nebo druhá strana soudního sporu.

Pro členy ODS a KDU-ČSL v Jihlavě je nepřekročitelnou překážkou pro tvorbu koalice už samotná spolupráce s trestně stíhanými osobami. Kauza „Čapí hnízdo“ souvisí s Jihlavou jen místem bydliště obžalované Nagyové, jiná souvislost není prokázána. Nagyová dostala od voličů mandát zastupitelky už jako spoluobžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Splnit požadavky ODS/KDU-ČSL znamená pro hnutí ANO poslat nevinnou Mayerovou do izolace a posadit ji na jednání zastupitelstva do zvláštní lavice někde mezi koalicí a opozicí.

Snaha o koaliční izolaci obžalované Nagyové bude vytvářet politické napětí v koalici občanských a křesťanských demokratů s hnutím ANO už jenom z důvodu rozdílného náhledu na presumpci viny a neviny v životě politika.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů