VÍME PRVNÍ: Úzkokolejka očekává výtky Drážního úřadu, které asi zpozdí začátek letního provozu!

Věřitel zadlužených Jindřichohradeckých místních drah Jan Kysela žádá insolvenční soud o další čtyři měsíce času na přípravu reorganizačního plánu. Drážní úřad přitom finišuje s vystavením bezpečnostního certifikátu.

„Výsledek posuzování žádosti o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy bude ze strany Drážního úřadu vydán v třetím květnovém týdnu,“ informovala mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy je základním dokumentem pro provozování veřejné dopravy na úzkokolejce. V případě zjištění zásadních a neodstranitelných nedostatků v bezpečnosti Drážním úřadem by to znamenalo konec reorganizace a vstup zadlužené firmy do likvidačního konkursu.

Nicméně podle informací Občasníku věřitel Jan Kysela očekává v protokolu z kontroly výtky Drážního úřadu jen dílčí nedostatky, jejichž odstranění bude předpokladem pro získání osvědčení (o bezpečnosti) provozovatele dráhy, tedy pro obnovení drážní dopravy na úzkokolejce. Lze očekávat, že na přípravu obnovy provozu budou třeba jednotky týdnů, v krajním případě až dva nebo tři měsíce.

Věřitel Jan Kysela předpokládal zahájení drážní dopravy na úzkokolejce prostřednictvím parní lokomotivy dopravcem good thing od začátku června 2024 a prostřednictvím závazkové dopravy dopravcem Gepard Express okolo poloviny června 2024.

Technický audit stavu tratě vypracovaný firmou Swietelsky Rail CZ avizuje uspokojivý stav tratě, nicméně některé úseky budou průjezdné jen sníženou rychlostí deset kilometrů v hodině. To je přibližně rychlost jakou se pohybuje průměrně zdatný rekreační běžec.

Zahájení provozu na úzkokolejce je klíčový parametr pro strategického investora (bez obnovení
provozu nebude ochoten financovat reorganizaci), kraje (bez platného osvědčení neuzavřou
smlouvu s dopravcem Gepard Express) a Státní fond pro dopravní infrastrukturu (bez platného
osvědčení žádost o poskytnutí finančních prostředků na údržbu úzkokolejky s jistotou neuspěje).

Původně avizovaný termín zahájení provozu zadlužené úzkokolejné dráhy měl být od počátku června, zpoždění výběru dopravce (Gepard Express) na straně Jihočeského kraje i Kraje Vysočina odsunuly termín na polovinu června.

Záchranný plán dostal přezdívku „perpetum mobile“ (více zde), Vysočina i Jihočeský kraj už objednaly letní provoz (více zde). Úzkokolejka začala nabírat zaměstnance (více zde). Prohlášení firmy Swietelsky Rail čtěte přímo zde. Pohled senátora Chalupského přímo zde. Podrobnosti o oživování úzkokolejky najdete na odkazech přímo zde.

Hlas lidu, hlas boží. Víru v zahájení letního provozu jindřichohradecké úzkokolejky můžete vyjádřit v hlasování čtenářů na sociální síti:

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů