Senátor Chalupský: Úzkokolejka by měla začít jezdit!

Jindřichohradecký zastupitel a senátor Jaroslav Chalupský okomentoval současný stav (měsíc před očekávaným zahájením letního provozu) situace kolem oživování úzkokolejky pro letní sezónu 2024:

„Nikdo neznal a nezná lépe stav trati než vlastníci JHMD. A mezi ně patří pan Kysela. Dva roky čteme sliby, posouvají se termíny. Dostatečná doba na znovuzprovoznění. Činy by měly začít hovořit hlasitěji než slova a úzkokolejka by měla v půlce června začít jezdit. Má-li být restrukturalizace správnou cestou. Když se pádem úzkokolejky zavřelo Kolonial Coffee s pražírnou, vyhrnul si podnikatel Milan Kasper rukávy, makal na tom a snad do měsíce obnovil provoz a znovu otevřel v plné parádě. Příklad hodný následování! Restrukturalizace je také o tom, že se začnou věci dělat jinak. Že termíny a sliby přestanou být natahovací a začnou se plnit!,“ vzkázal jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský.

Aktuálně se zdá být červnový termín obnovení provozu úzkokolejné dráhy znovu ve velkém ohrožení. Původní termín zahájení provozu parních vlaků od počátku června se odsouvá na polovinu června a dost možná i na neurčito.

Vellký problém bude s bezpečností dráhy pro veřejnou dopravu cestujících, kdy v některých úsecích lze očekávat sníženou rychlost na deset kilometrů v hodině. To je rychlost, kterou rekreační běžec hravě překoná, ale dává šanci turistům k obdivování krás krajiny při velmi pomalé jízdě. Prohlášení Swietelsky Rail CZ ale slibuje věnovat pozornost údržbě úzkokolejné dráhy, pokud Drážní úřad vůbec vystaví osvědčení o bezpečnosti dráhy.

Aktuální termín zprovoznění úzkokolejné dráhy v druhé polovině června je tak znovu v ohrožení. Pokud Drážní úřad neuzná veřejný provoz za bezpečný, mohou se v protokolu objevit chyby a nedostatky s nutností odstranění. V takovém případě by mohlo dojít k odložení zahájení veřejného provozu až o tři měsíce.

Záchranný plán dostal přezdívku „perpetum mobile“ (více zde), Vysočina i Jihočeský kraj už objednaly letní provoz (více zde). Úzkokolejka začala nabírat zaměstnance (více zde). Drážní úřad přerušil řízení o vydání povolení pro veřejnou přepravu cestujících (více zde). Podrobnosti o oživování úzkokolejky najdete na odkazech přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů