VÍME PRVNÍ: Drážní úřad přerušil řízení o vydání bezpečnostního certifikátu pro jindřichohradeckou úzkokolejku

Letní sezóna na jindřichohradecké úzkokolejce je ve vážném ohrožení! Podle informací Občasníku nedodala zadlužená firma dostatečné podklady pro vydání bezpečnostního certifikátu. Dtážní úřad proto celé řízení přerušil.

Autor reorganizačního plánu jindřichohradecké úzkokolejky Jan Kysla předpokládal mírné zpoždění v řádu jednotek týdnů, v krajním případě až dva nebo tři měsíce.

Drážní úřad obdržel 30. ledna 2024 od Správy úzkokolejných drah s.r.o. žádost o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele regionální dráhy. Z předložených dokladů však vyplynulo, že žádost má nedostatky týkající se požadavků kladených na systém bezpečnosti dle evropských nařízení. Nedostatky jsou podstatného charakteru. Pokud žadatel do 90 dnů nedostatky neodstraní, bude řízení zastaveno. Proti usnesení je možné se do 15 dnů odvolat.

Posuzovány byly například předpisy o provozování dráhy a organizování drážní dopravy, technologie řešení mimořádných událostí, odpovědnost a činnosti na rozhraní mezi provozovatelem dráhy a dopravcem, systém bezpečnosti nebo doložení platných prohlídek a revizí pevných elektrických zařízení.

Drážní úřad vykonal koncem dubna na obou regionálních tratích státní dozor. Státní dozor byl zaměřen na kontrolu stavu trati s ohledem na přerušení provozu. Závěry ze státního dozoru budou předmětem dalších jednání s provozovatelem dráhy s cílem v co nejkratší době vypořádat nálezy kontroly.

Bez platného osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy nemůže být na tratích provozovaných Správou úzkokolejných drah provozována žádná drážní doprava.

Reakce místostarosty Jindřichova Hradce Bohumila Komínka přímo zde, dopravce Gepard Express zde. Na konci května má schůze věřitelů zadlužené úzkokolejky jednat o dalším postupu. Úzkokolejka má soudu doložit, z čeho zaplatí červnové výplaty zaměstnancům (více zde). Společnost Swietelsky věří, že trať bude provozuschopná (více zde).

Záchranný plán dostal přezdívku „perpetum mobile“ (více zde), Vysočina i Jihočeský kraj už objednaly letní provoz (více zde). Úzkokolejka začala nabírat zaměstnance (více zde). Drážní úřad přerušil řízení o vydání povolení pro veřejnou přepravu cestujících (více zde), podrobnosti (přímo zde). Trať je v havarijním stavu (více zde). Bez certifikátu Drážního úřadu se úzkokolejka nedostane k finančním prostředkům Státního fondu dopravní infrastruktury (více zde).

Podrobnosti o oživování úzkokolejky najdete na odkazech přímo zde.

O budoucnosti úzkokolejky můžete hlasovat v anketě na sociálních sítích:

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů