Lidovci mění stanovisko k hazardu, kloní se k názoru ODS

Už i na oficálním profilu města Jihlavy se vede poměrně čilá diskuse o nabídce firma Rebuy Stars na financování jihlavského sportu provozem luxusního casina. Politické kluby už zformulovaly své základní postoje k nabídce (dokument zde):

Fórum Jihlava:
Odmítnout. Je to pro nás nepřijatelné, i v programovém prohlášení máme nulovou toleranci hazardu. Nechce se nám ustupovat a je potřeba najít jiný způsob financování multifunkční haly.

ODS:
Jsme připraveni o nabídce diskutovat se zastupiteli i s veřejností. Byla to ODS, která navrhla netolerovat hazard a podařilo se ho tak vymístit. Profesionální kasino na okraji města je ale jiná nabídka. Zásadní by měly být při rozhodování podmínky jeho provozování.

Žijeme Jihlavou:
Zastupitelský klub ŽiJ! odmítá prolomení nulové tolerance vůči hazardu v našem městě. Vyhláška, která zakazuje provozování hazardních her v Jihlavě, se ukázala jako velmi funkční.

KDU-ČSL:
Diskusi se nebráníme, ale zatím v tom vidíme víc otázek než odpovědí. Nulovou toleranci hazardu jsme měli i ve volebním programu. Budeme o tom ještě diskutovat, ale s největší pravděpodobností nabídku kasina nepodpoříme.

ANO:
Hnutí ANO má v programu nulovou toleranci hazardu a to se nemění. Hazard bychom do Jihlavy nepouštěli a už vůbec ne za 100 milionů.

KSČM:
Tuto problematiku jsme za zastupitelský klub KSČM zatím neřešili, avšak jsme v minulosti podpořili vznik vyhlášky o zákazu hazardu. Podle předsedy Pavla Šlechtického je to lákavá nabídka, přesto své stanovisko nezmění.

ČSSD:
Podle předsedy zastupitelského klubu ČSSD Rudolfa Chloupka by byla spolupráce s kasínem pro město přínosná, avšak pouze za předpokladu, že se nastaví konkrétní podmínky.

SPD:
SPD je zásadně proti legalizaci výnosů jak z prostituce, z drogové závislosti, tak i ze závislosti na hazardu a může si to lobing balit do jakéhokoliv líbivého klišé.

V diskusi se objevily i zajímavé názory zastupitelů města, kteří budou rozhodovat o postoji města k nabídce casina.

“ Je fakt, že z Rančířova ani Čížova nemáme jako město ani korunu a přesto naši občané tam jezdí zadarmo taxíkem a nemáme jako město nad těmito hernami žádnou kontrolu. Faktem je, že žádná prohibice nikdy závislosti nevyřešila. Faktem také je, že není možné všem lidem/dětem ze života odstranit všechny překážky a rizika, ale je třeba je zejména naučit jak s těmito „lákadly“ žít, tak aby dokázali se svobodně rozhodnout. Faktem je, že těm kteří to nedokáží, je třeba pomoci. Faktem je, že 13+7cca milionů ročně po dobu 10 let by mohlo udělat i mnoho dobrého v Jihlavě, byť někomu tyto finance mohou nevonět,“ napsal na sociální síti radní David Beke (ODS).

Názor předsedy jihlavské ODS Davida Beke podpořil i přeseda jihlavských lidovců Josef Kodet: “ Souhlasím s Davidem – diskutujme na základě relevantních argumentů a pak se zodpovědně rozhodněme. Tak by to ostatně mělo být ve všem a v kontroverznějších záležitostech obzvláště! ,“  napsal Kodet v reakci na Bekeho slova.

Místní politika ODS tak získává sílící podporu po zveřejněném stanovisku v tiskové zprávě (dokument zde). Opatrnou podporu záměru výstavby casina vyjádřili i Piráti (dokument zde), byť koalice Žijeme Jihlavou! ve které jsou Piráti se zprvu tvářila odmítavě.

Politika nulové tolerance hazardu ze strany uskupení Fórum Jihlava se dostává do izolace: město Jihlava potřebuje finance na výstavbu multifunkční arény. Čím více peněz, tím lépe. Co nezaplatí příspěvek casina na výstavbu multifunkční arény, to doplatí obyvatelé z rozpočtu města.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů