VÍME PRVNÍ: Jihočeši vybrali Gepard Express jako dopravce úzkokolejky

Rada Jihočeského kraje schválila záměr uzavřít smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících přímým zadáním na provoz úzkokolejné tratě č. 229 – sezónní turistický provoz od 15. 6. 2024 do 28. 10. 2024 s obchodní společností Gepard Express, SE.

„Oznámení bude zveřejněno na úřední desce krajského úřadu po dobu dvou měsíců,“ oznámil mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje David Hocke.

Jihočeský kraj přijal dvě nabídky – od společnosti good thing s.r.o a od společnosti Gepard Express, SE.

„Společnost Gepard Express, SE nabídla nižší nabídkovou cenu za vlkm a nižší celkovou kompenzaci pro rok 2024,“ dodal mluvčí Hocke.

„Pozitivní zprávou je, že kraje jsou připravené po uplynutí příslušné lhůty, uzavřít smlouvu s dopravcem, a tedy bude mít kdo jezdit a rovněž bude mít úhradu za přepravu. Zatím ovšem nelze předvídat rozhodnutí věřitelského výboru a soudu v souvislosti s výběrem jiného dopravce, než byl původně zahrnut v návrhu na reorganizaci. V uvedeném ohledu nechci spekulovat a počkám na vývoj situace. Vnímám z uvedeného vyjádření, že vybraný dopravce má řešení i pro případ, že by bylo nakonec rozhodnuto o úpadku, což je určitě dobře. Bližší stanovisko, ale k tomuto plánu dát nemohu, protože nebyl představen a nevím jaký by měl mít dopad na obce.  Prozatím byl představen pouze plán reorganizace,“ řekl starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár (ANO).

Turistický provoz na úzkokolejné trati 228 v úseku Obrataň-Jindřichův Hradec může pro Kraj Vysočina zajišťovat už od letošní sezóny dopravce Gepard Express. Nabídl kraji nejvýhodnější cenu za krajem definovanou službu. „V tuto chvíli jsou zahájeny nezbytné kroky k podpisu smlouvy,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Zatímco Kraj Vysočina v tuto chvíli uspíšil veškeré procesy, které jsou z jeho strany nutné pro uzavření smlouvy a tím červnové zahájení provozu a na jeho straně už tedy není žádná překážka, která by bránila nasazení vlaků podle projednaného jízdního řádu, na straně vybraného dopravce je nyní třeba do dvou měsíců před podpisem smlouvy doložit veškeré povolení dopravce, tak i provozovatele dráhy.

„Kraj Vysočina už dnes splní svou informační povinnost, zveřejní údaje o vybraném dopravci na úřední desce,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.   

Pokud ze strany vybraného dopravce budou doplněny smlouvou i legislativou žádané dokumenty, je pravděpodobné a nic nebrání tomu, aby turistický vlak mezi Obrataní a Jindřichovým Hradcem mohl vyjet v druhé polovině června 2024. V navrženém jízdním řádu se počítá s provozem od zahájení provozu do konce října 2024 s tím, že v následujících letech dle návrhu smlouvy je předpokládáno s obdobným jízdním řádem. Koncepce jízdního řádu počítá se zahájením provozu o víkendech od Velikonoc do konce října s tím, že v období červen – konec září denně.

„Jsme rádi, že je úzkokolejka pro oba kraje důležitá a že se kraje rozhodli udělat pro záchranu vše a to i přesto, že to v mnoha ohledech není jednoduché.  Osobně úzkokolejce dlužím ve svém životě za mnohé a jsem připraven ji to vrátit. Firma Gepard Express je připravena nejen splnit závazek krajům, ale i přivést na obě tratě co nejvíce turistů a to i díky projektu www.vlakfest.cz, který si u českých výletníků našel značnou oblibu. Důvěry krajů si vážíme a uděláme vše proto, abychom jim byli spolehlivým partnerem,“ řekl majitel Gepard Express Albert Fikáček.

Gepard Express by měl jezdit na trati úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice od poloviny června. Fikáček má připraven i záložní variantu, pokud by nebyl věřiteli schválen reorganizační plán a dosavadní majitel Jindřichohradecké místní dráhy by skončily v úpadku.

„Pro případ řešení úpadku JHMD konkurzem máme zajištěny finanční prostředky ke koupi podniku, tak abychom si mohli být jisti, že tu obě tratě budou i za dvacet, nebo padesát let,“ dodal Fikáček.

„Skvělá zpráva na strastiplné cestě k obnovení provozu úzkokolejky. O to lepší, že pan Fikáček má i údajně plán pro případ, že by se věřitelský výbor vrátil k variantě odprodeje v insolvenci,“ uvedl jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský.

Podrobnosti zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů