Zájem obcí o větrný park „Jihlava-sever“ trvá

Mikroregion dvaadvaceti obcí na rozhraní Jihlavska, Havlíčkobrodska a Žďárska pokračuje v rozhovorech s firmou Pražská energetika o možnostech výstavby větrného parku v okolí města Polná na Jihlavsku. V okolí Polné má Pražská energetika zájem o výstavbu více než desítky stožárů větrných elektráren.

„Přál bych si, aby z větrných elektráren měl užitek každý,“ naznačil místostarosta Polné Martin Bohdálek.

Bohdálek uvažuje o možnosti vzniku místního energetického společenství jako veřejně prospěšné společnosti, která by spotřebovávala energii vyrobenou energii z větrných elektráren. „Školy, mateřské školky, čistička odpadních vod a především veřejné osvětlení má obrovskou spotřebu energie,“ vysvětlil Bohdálek.

Místostarosta Polné Bohdálek by preferoval a rád inicioval využití obnovitelných zdrojů a jejich sdílení s dalšími obcemi v okolí Polné. Právě toho lze snadno docílit v energetickém společenství, které nabízí nižší ceny energie, vyšší nezávislost, úspory, prevenci energetické chudoby, a zapojení veřejnosti do projektů i vznik lokálních pracovních míst.

 V českém prostředí však stále neexistuje jasné ukotvení energetického společenství v zákoně, což má napravit další novela energetického zákona, tzv. Lex OZE II. Lex OZE II je v tuto chvíli v procesu legislativního schvalování.

Mikroregion Přibyslavsko se domluvil na spolupráci s ČEZ (více zde), peníze ČEZu pomohly zkrášlit náves ve Zhoři (více zde), v Žirovnici se objevila petice proti větrným elektrárnám (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů