Kraj Vysočina chystá „sociální anděly“ pro slabé a nemocné obyvatele?
Kraj Vysočina chystá pod vedením hejtmana Jiřího Běhounka ambiciózní projekt koordinace zdravotní a sociální péče pro obyvatele kraje Vysočina.

Zhruba dvouletý pilotní projekt má zkoordinovat právního řešení tzv. meziresortního přístupu „pomezí zdravotní a sociální péče“ Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva práce a sociálních věcí zaměřenou na řešení situace mimořádně závažných zdravotních stavů, vyžadujících nepřetržitou, každodenní péči v horizontu až desítek let.
Situace pečujících osob a rodin v těchto případech je zásadně odlišná od pečujících o běžná (krátkodobá onemocnění).
Podle neoficiálních informací by na patnácti obcích v kraji Vysočina s rozšířenou působností mohly působit „komunitní sestry“, které by v roli „andělů“ koordinovaly zdravotní a sociální péči přímo v terénu podle potřeb nemocných klientů.
Sestry by samy vyhledávaly nemohoucí a slabé lidi v přiděleném regionu a nabízely jim nejen aktivní pomoc při zvládnutí jejich složité situace životní situace, ale i informace a cenné rady. Jde o informace, které v současnosti (a často neúspěšně) lidé požadují po samosprávě měst a obcí, které ale sami ve zdravotnické oblasti nemívají příliš přehled. Sestry na rozdíl od sociálních pracovníků nebudou moci rozhodovat o poskytnutí dávek sociální podpory či o přednostním umístění do domova pro seniory. V tom zůstane i nadále hlavní slovo odborům sociální péče v jednotlivých obcích.
Komunitní sestry by svou prací zlepšily poskytování péče potřebným klientům zejména v případě poskytování péče kombinací domácích pečujících, terénních a ambulantních sociálních služeb a domácích a ambulantních zdravotních služeb.
Činnost komunitních sester v městech a obcích Vysočiny by řídil krajský koordinátor.
Podle informací Občasníku počítá Kraj Vysočina se spolufinancováním z vlastních zdrojů s šancí na získání evropské dotace.
Zajímavé řešení. Použít na tuto agendu lidičky kteří už o tomto dost vědí z vlastního postiženého života. Ty které nechce ani úP. vzít do evidence.