Kraj Vysočina podruhé nenakoupil elektřinu, jde na spotový trh

Kraji Vysočina se nepodařil ani opakovaný pokus o nákup elektrické energie na komoditný burze. Při druhém pokusu Kraj Vysočina zvýšil násobící koeficientu u vysokého napětí na dvacet procent a nízkého napětí na dvaadvacet procent. Dne 19. 8. 2022 byl burze otevřen obchod dle schválených obchodních podmínek. Nikdo z dodavatelů ovšem za těchto obchodních podmínek nepodal nabídku.

Pouhé další zvyšování násobícího koeficientu se jeví Kraji Vysočina jako neefektivní a pro dodavatele nezajímavé, proto upravuje i další obchodní podmínky.

„Našim cílem je nakoupit objem elektřiny a plynu na celý příští rok jak pro kraj, tak všechny organizace ve zřizovatelské působností. Při současných trvale rostoucích cenách už nám nedává smysl navyšovat nabídku marže pro dodavatele a proto měníme strategii a pokusíme se jít cestou spotových cen s obchodní přirážkou,“ uvedl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek.

Eurelectric – Powering People

Velkoobchodní ceny elektřiny i plynu přitom rostou do rekordních výšin. Za prudkým nárůstem cen jsou mezinárodní sankce vůči Rusku a obava z narušení dodávek z Ruska do Evropy. Největší meziroční nárůst velkoobchodních cen elektřiny v zemích EU zaznamenalo Španělsko a Portugalsko (+411 %), Řecko (343 %) a Francie (+336 %), přičemž nejvyšší čtvrtletní průměrnou cenu vykázala Itálie (249 € /MWh), což bylo o 318 % více než ve stejném období roku 2021.

 Lze očekávat, že ceny elektřiny budou velmi kolísavé a zůstanou vysoké až do začátku roku 2023. Kraj Vysočina je pod silným tlakem nakoupit energie na stále rostoucím trhu, který láme historická maxima.

Podrobnosti zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů