Kraj Vysočina řeší objíždění mýtného na místních komunikacích

Jedním ze zásadních témat krajské politiky se opět stalo budoucí rozšíření platby mýta na silnicích I. třídy.

„I když s tím nesouhlasíme, musíme od ledna 2020 akceptovat zavádění mýtného systému na dalších 870 kilometrech silnic I. třídy. Žádáme ale, aby to vláda vyřešila tak, že se legislativně omezí tranzit na silnicích II. a III. tříd, tedy se zakáže vjezd tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun na tyto silnice,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová, předsedkyně Rady Asociace krajů ČR.

Dodala, že kraje řeší i umístění dopravních značek se zákazem tranzitu tam, kde by hrozilo objíždění úseků zpoplatněných mýtem i v případě automobilů nad 3, 5 tuny. „Pozitivně vnímáme, že stát hodlá legislativně vyřešit objíždění zpoplatněných úseků silnic I. třídy zákazem vjezdu tranzitní nákladní kamionové dopravy na krajské silnice. Současně však požadujeme rozšíření nově nastaveného mýtného systému na silnicích I. třídy o další úseky, kde hrozí objíždění nově zpoplatněných silnic,“ doplnila
předsedkyně Rady Asociace krajů ČR.

Hejtmani vědomi zhoršení bezpečnosti na silnicích v obcích, kudy komunikace vedou, a uvědomují si obavy obyvatel ze zhoršení životního prostředí v těchto oblastech.

Hovořilo se i o tom, že kraje opět budou požadovat od státu konkrétní sumu na opravy krajských silnic. „Na příští rok budeme opět od státu požadovat 4 miliardy korun. A v souvislosti se zavedením mýta by se částka na opravy silnic měla postupně zvyšovat. Silnice II. a III. tříd navíc devastují nákladní vozy, které odvážejí kvůli kůrovcové kalamitě vytěžené dřevo,“ zdůraznila předsedkyně Rady Asociace krajů.

Ministr dopravy také slíbil vypsat dotační program pro kraje na pořizování nízkorychlostních a vysokorychlostních vah z důvodu ochrany před průjezdem přetížených kamionů.

Největší problémem na Vysočině je využívání „staré císařské cesty“ silnice I/38 od Znojma přes Jihlavu a Havlíčkův Brod do Kolína. Souběžně s ní vedou vedou silnice II/345 , II/351, II/360, které byly a jsou nemalým finančním nákladem opravované/modernizované Krajem Vysočina. „Dle našeho názoru jsou adekvátní nezpoplatněnou objízdnou trasou,“ uvedla mluvčí kraje Eva Neuwirthová.


Diskutované úseky zpoplatněných komunikací na území Kraje Vysočina:
• I/38 v úseku mezi Golčovým Jeníkovem – Jihlavou (část přivaděče od Jihlavy k D1 už je zpoplatněna)
• I/19 v úseku hranice s Jihočeským krajem – Pelhřimov
• I/34 v úseku hranice s Jihočeským krajem – Havlíčkův Brod

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů