Lidovci stvořili pro MFDNES příběh o zradě TOP09 v Havlíčkově Brodě

logo KDU-ČSL VysočinaNic dojednáno není. Jen lidovci pustili do MFDNES informaci o zradě TOP09 při sestavování koalice v Havlíčkově Brodě. „„Zradili. Jdou s úhlavním nepřítelem,“ zlobí se na TOP 09 brodští lidovci – to je titulek zprávy MFDNES.

Situace v havlíčkobrodské místní politici je složitější, lidovci svým ostrým vyjádřením do novin porušili nepsané pravidlo mlčení o posunech při sestavování nové koalice. Po každém kole jednání totiž nastává jiná situace. A k dohodě o vedení města je zatím daleko.

Celá současná politická krize souvisí se senátními volbami na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku.

Souboj o senátorský post vyhrál lídr ODS Jan Tecl, naopak ve druhém kole neuspěl kandidát lidovců a bývalý ministr kultury Daniel Herman. S počátkem vyjednávání o podobě koalice na havlíčkobrodské radnici se čekalo až na výsledek souboje o senát Tecl-Herman.

Poněkud překvapivě po skončení místních voleb uzavřela havlíčkobrodská ODS vedená Janem Teclem dohodu s hnutím ANO. Obě strany mají jako zárodek nové koalice po pěti mandátech z pětadvacetičlenného zastupitelstva. Tím ovšem padá varianta koalice bez hnutí ANO na půdorysu minulé koalice.

Lidovci mohou nové koalici přinést tři mandáty, TOP09 dva mandáty. Lidovci se ovšem podle ostrého prohlášení o zradě viditelně nechystají vstoupit do nové koalice s hnutí ANO na havlíčkobrodské radnici. V sousedním Žďáru nad Sázavou již vznikla koalice lidovců, ANO a Žijeme Žďárem, lídr žďárských lidovců Josef Klement odmítl historickou šanci být prvním lidoveckým starostou města (více zde). V Třebíči zase naopak bude spolupracovat dosavadní lidovecký starosta Pavel Janata s lídrem hnutí ANO Milošem Hrůzou ve funkci místostarostů města.

Havlíčkobrodští lidovci možná vycítili ztrátu současných pozic ve vedení města.  Nová koalice sestavovaná občanskými demokraty a hnutím ANO je může postavit mimo politický vliv na řízení města. Už samotné porušení zásady mlčenlivosti o postupu politických jednání při sestavování nové koalice může znamenat konec nadějí na post místostarosty města v nové koalici.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů