MFDF Jihlava 2015: Chcete osobně mluvit s Pussy Riot nebo Julianem Assange?

Julian Assange a Máša Aljochinová z Pussy Riot. Kontroverzní osobnosti, které se pro jedny staly symbolem boje za svobodu a spravedlnost, pro druhé nejsou ničím jiným než odsouzeníhodnými buřiči, kacíři či zrádci. Někteří je vnímají dokonce protichůdně: Assange jako proruského špióna a Pussy Riot jako zaryté Putinovy odpůrkyně. Sama Máša se ale po setkání s Julianem Assangem, které proběhlo v minulém roce na ekvádorské ambasádě, nechala slyšet, že mají v podstatě mnoho společného.

Místní politici v Jihlavě se proti myšlence účasti Juliana Assange jako hosta festivalu velmi ostře vymezili (více čtěte zde), snad nejostřeji zareagoval náměstek primátora Jaromír Kalina (více čtěte zde).

fb„Asange je obviněný ze znásilnění a zveřejněním ukradených tajných materiálů ohrozil životy stovek vojáků i civilistů. Jeho svoboda bez odpovědnosti je anarchií, která škodí. Pozvánkou na festival
pořadatelé jeho jednání ospravedlňují,“ říká Kalina.

„Julian Assange je globální ikonou, digitálním Robinem Hoodem, který dokázal rozdělit společnost mezi vášnivé zastánce a ještě vášnivější odpůrce. Zatímco americký deník The New York Times jej v roce 2010 označil za nejvýznamnějšího světového novináře, americký republikánský prezidentský kandidát na jeho adresu pronesl, že „cokoli menšího než poprava by bylo příliš vlídným trestem“, popisuje prvního potvrzeného hosta jihlavského festivalu ředitel festivalu a jihlavský zastupitel Marek Hovorka.

Možnost osobně se potkat s Mášou Aljochinou z Pussy Riot mají dárci v crowfundingové kampani. Organizátoři mají v plánu vybrat od dárců dvě stě tisíc korun. Například za příspěvek 400kč budete mít nárok na rezervaci na jednom z otevřených diskusí Inspiračního fóra podle Vašeho výběru. „Je na vás, abyste si vybrali, zda zavítáte na debatu s Pussy Riot nebo s Julianem Assangem,“ lákají dárce organizátoři festivalu.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Letos se uskuteční od 27. října do 1. listopadu.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů