Ministerstvo vnitra schválilo kvóty uprchlíků pro Vysočinu

Vláda České schválila soubor materiálů Ministerstva vnitra, které mají zajistit dostatečné ubytovací kapacity pro Ukrajince prchající před válkou. Jde především o kompenzační příspěvek pro kraje a povinnost ministerstev uvolnit krajům ubytovací kapacity, které mají k dispozici. 

Česko stále čelí vlně příchodu Ukrajinců utíkajících před ruskou agresí. Přijatá usnesení vlády pomohou ukrajinským ženám a dětem, ale i krajům a samosprávám. Po dohodě s hejtmany jde primárně o kompenzační příspěvek. V případě ubytování v tzv. dočasném nouzovém přístřeší půjde o 200 Kč na osobu za noc včetně stravy.

Typicky půjde o ubytování v tělocvičnách, které samosprávy využijí pro krátkodobé ubytování uprchlíků. Pokud kraje ve spolupráci s obcemi zajistí ubytování ve vlastních rekreačních objektech nebo ubytovnách, kompenzace bude 200 Kč na osobu za noc bez stravy. V případě hromadného ubytování, které kraj zajistí v soukromých penzionech či hotelech, bude kompenzace 250 Kč na osobu za noc a kraj bude moci svým rozhodnutím příspěvek navýšit.  

Vytápěný stan pro přenocování amerických vojáků na logistické základně Rančířov Foto: AČR

„Musíme pomoci ženám a dětem, které k nám utíkají před válkou. Nejsou to ekonomičtí migranti, chtějí zde pracovat. Stejně tak musíme pomoci krajům zajistit jim ubytování. Jsem rád, že jsme v této otázce našli s hejtmany shodu,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Ministerstva a jim podřízené organizace budou mít navíc povinnost do 21. března 2022 uvolnit všechny své hromadné ubytovací kapacity, např. rekreační objekty, a prostřednictvím krajských asistenčních center pomoci je dát k dispozici krajům. Výjimku budou mít např. objekty sloužící k ubytování zaměstnanců.

Vzhledem k velkému počtu uprchlíků a blížícímu se nedostatku ubytovacích kapacit vláda také přijala usnesení, že osoba, která odmítne ubytování zajištěné KACPU, ztrácí na zajištění ubytování nárok.

Ministerstvo vnitra současně upraví informační systém sdílení informací mezi kraji, ústředními orgány a Národním asistenčním centrem pomoci Ukrajině tak, aby byl např. možný jednoduchý přístup ke statistikám ubytovaných. Díky tomu získá stát jasný přehled, ve které části republiky jsou ubytovací kapacity plné, nebo naopak volné. To umožní ministerstvu vnitra spustit redistribuční mechanismus a rozložit ubytovací zátěž na jednotlivé kraje.

Při vládním rozhodnutí o redistribuci padesáti tisíc uprchlíků by Kraj Vysočina dostal přiděleno 2 348 osob, při sto tisíci uprchlíků 4 695 uprchlíků a při sto padesáti tisících uprchlících 7 043 osob. Na systému redistribuce uprchlíků s vládou dohodli hejtmani v Asociaci krajů České republiky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů