Mluvčí tajné služby nekomentoval prověřování podnikatele Čadka

V Dlouhé Brtnici a Větrném Jeníkově na Jihlavsku se objevily řeči o údajném příznivém výsledku prověřování minulosti podnikatele Zdeňka Čadka, který založil společné firmy s obcemi Dlouhá Brtnice a Větrný Jeníkov na výstavbu větrných elektráren. „Prověřovala ho BISka a nikoho neobvinila. Tak je to v pohodě,“ prozradil místní zdroj s podmínkou anonymity. Dopis zastupitelů Dlouhé Brtnice svým voličům přímo zde jako dokument.

Kolem podnikatele Čadka bylo velmi živo zhruba před pěti lety, kdy přišel s nápadem vybudovat kolem železničních kolejí datové sítě. Jedna z nich by byla v soukromém vlastnictví Čadkovy firmy Batesys One. Datová centra měla být vybudována na pozemcích firem Deza a Synthesia z koncernu Agrofert. Jednání však skončilo neúspěšně a nedošlo k uzavření žádné dohody.

Podle investigativního novináře Jaroslava Kmenty šlo o pokus podnikatele Čadka propojit datové sítě státu s datovými centry na pozemcích Agrofertu. Údajně tehdy zasáhla tajná služba a varovala vládu před aktivitami podnikatele Čadka.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha odmítl komentovat údajně pozitivní a bezproblémový výsledek lustrací minulých podnikatelských aktivit Zdeňka Čadka jako formu doporučení pro současnému podnikání na Jihlavsku.

 „Žádné konkrétní informace Vám sdělit nemohu, abych neohrozil zájmy sledované zpravodajskou službou. Obecně mohu pouze konstatovat, že BIS se v minulosti zabývala a stále zabývá případy, které patří do její působnosti, tak jak je definuje zákon o Bezpečnostní informační službě. Jednou z nich je mimo jiné také ochrana významných ekonomických zájmů státu. Všechny zjištěné informace BIS předává stejně jako v minulosti zákonným adresátům a případně orgánům činným v trestním řízení. Je pak na nich, jakým způsobem s našimi informacemi naloží. Omlouvám se, že nemohu být konkrétnější,“ uvedl Šticha.

Zastupitelé ani běžní občané tak nemohou mít z logiky věci žádné informace o tom, co zjišťovala nebo prověřovala Bezpečnostní informační služba. Informace dostávají pouze zákonní adresáti (prezident, premiér, ministři nebo Policie ČR). Zpráva o pozitivní lustraci podnikatele Čadka z místní politiky jihlavských vesnic tak vypadá spíše jako lidová tvořivost.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů