Na jihlavském náměstí se objeví místo lip japonští jerlíni

Magistrát města Jihlavy připravuje na podzim letošního roku výsadbu prvního z navrhovaných zelených ostrůvků na Masarykově náměstí.

Ostrůvek bude umístěn na ploše nad obchodním domem a před budovou radnice. Bude zde vysázeno pět kusů stromů do strukturního substrátu s mlatovým povrchem a s důrazem na hospodaření s dešťovou vodou a její využití. Při výběru druhů probíhala diskuse mezi zpracovateli, správou zeleně a památkáři.

Původní představa správce zeleně i orgánu památkové péče byla, že budou na plochu vysázeny lípy.

Zpracovatel však navrhl výsadbu jírovců ve dvou druzích. S tímto nesouhlasil správce zeleně jak z důvodu opadu oplodí, tak zejména z důvodu, že kvůli ataku klíněnky jírovcové je tento druh dřevin již v letním období neestetický.

Zpracovatel projektu tedy navrhl výsadbu jerlínů (Sophora japonica). Vynikající předností této exotické dřeviny je odolnost vůči zimnímu solení veřejných komunikací na rozdíl od našich domácích druhů dřevin. Proto se dobře hodí na frekventovaná místa, třeba blízko tramvajových zastávek.

Pět kusů japonských jerlínů určených pro výsadbu na Masarykově náměstí se objeví v Jihlavě do konce listopadu. Přesné datum výsadby Magistrát dosud neoznámil.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů