(VIDEO) Nad Pelhřimovem chátrá kaple sv. Anny

V lese nad Pelhřimovem už dlouhé desítky let chátrá kaple sv. Anny.  Nechal ji postavit zámožný pelhřimovský měšťan Matěj Mauritius Klokotský. Její původní zasvěcení patřilo Proměnění Páně, v době josefínských reforem ale kapli zrušili, odsvětili a prodali jinému pelhřimovskému měšťanovi.

fb

Memento éry socialismu

Po roce 1948 nemohla církev kapli udržovat a provádět potřebné opravy. Někdy kolem roku 1950 byl například zastaven traktor s dělníky směřujícími ke kapli. Následně byla rozorána přístupová polní cesta spojující kapli s městem. Místo je však nadále cílem nedělních procházek obyvatel Pelhřimova, ale bohužel také prvních vandalů a zlodějů. V 60.-70. letech začíná kaple chátrat. Je rozkradeno, nebo zničeno veškeré vnitřní vybavení a dokonce i část střechy. V roce 1991 nechal Městský úřad v Pelhřimově strhnou zbytky věžičky a střechy z bezpečnostních důvodů. Kaple zarůstá keři a stromy a mnoho lidí k ní již nepřichází.

 

Velká kaple sv. Anny se nachází na zalesněném kopci, 800 m od města, nad zahrádkářskou kolonií na výpadovce Humpolec. Od cedule označující konec města Pelhřimov se vydáme po krajnici silnice, u zahrádkářské kolonie začneme stoupat k zalesněnému návrší.

Probuzení sv. Anny

Na konce 90. let 20. století tvoří kapli sv. Anny již jen obvodové zdi a pouze nad presbytářem je zachována cihlová klenba, kterou kryje chatrná střecha. Uvnitř i z venku a i z korun zdí vyrůstají stromy a keře. O záchraně kaple se toho mnoho namluvilo a napsalo, ale k uskutečnění žádných plánů nedošlo a stavba postupně dál chátrá.

V roce 2007 vzniklo Občanské sdružení Zelené srdce, které se mimo jiné snaží kapli zachránit. Zahájilo jednání s Římskokatolickou farností Pelhřimov, která je vlastníkem kaple a městem Pelhřimov, které je vlastníkem okolního pozemku a také zahájili první práce.

V roce 2007 Zelené srdce odstranilo náletové dřeviny z vnitřního prostoru kaple a odvezli veškeré odpadky.

V roce 2008 bylo zahájeno vyklízení kaple od suti a zeminy.

V roce 2009 bylo dokončeno vyklizení vnitřního prostoru kaple a ve spolupráci s městem Pelhřimov odstraněny z okolí kaple náletové dřeviny a stromy poškozující zdivo. Na svátek sv. Anny 22. července 2009 se v kapli uskutečnil kulturně – duchovní „Den pro kapli sv. Anny,“ jehož se účastnilo cca 100 lidí a podle pamětníků to byla první podobná akce po více jak 50 letech.

V květnu 2011 byla kaple prohlášena kulturní památkou.

V roce 2012 se nám podařilo uspět v programu Stromy pro zítřek a díky Nadaci Partnerství nechat ošetřit dub před kaplí.

V roce 2013 se práce na záchraně kaple zastavila. Zelené srdce nadále pokračuje v běžné údržbě a uskutečnila se Noc kostelů a Den pro kapli sv. Anny.

V roce 2014 pokračujeme v zajištění údržby kaple.  Od církve si Zelené srdce půjčuje stavbu na deset let a doufá, že za tuto dobu se ji podaří opravit.

V roce 2015 pokračuje údržba kaple i jejího okolí a snaha získat peníze na veřejnou sbírku tak, aby v roce 2016 mohly  pokračovat opravy vlastní kaple.

Další fotografie hledejte na profilu Občasníku v sociální síti!

Stádo ovcí na louce u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého bude novou turistickou atrakcí Žďáru nad Sázavou (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů