Předseda ČSSD Krčál: Partnerům můžeme pustit zdravotnictví, hejtman Běhounek by se věnoval řízení Kraje

Petr Krčál (ČSSD)

AKTUALIZOVÁNO Předseda ČSSD Vysočina poskytl Občasníku exkluzivní rozhovor o pohledu na politickou situaci před krajskými volbami 2016. Rozhovor se týká situace k březnu 2016.

Kdo dostane od Vás přednost při sbližování s ČSSD? ANO nebo ODS?

Bude záležet na výsledku voleb. Hodně bude záležet i na lidech, kteří dostanou od voličů mandát vládnout. Volební výsledek může být i takový, kdy k sestavení krajské vlády nebudou stačit dva subjekty, čímž se dosavadní menšinový model rozpadá. Ve věci koho případně přibrat do vedení kraje Vysočina bude mít hlavní slovo a rozhodovat o tom náš stranický orgán.

Současný model menšinové vlády ČSSD letos končí? Nebo ANO nahradí komunisty?

Nepředpokládám, že by model vedení kraje Vysočina byl stejný jako doposud. Vše se bude odvíjet od volebního výsledku. Je tu nový subjekt hnutí ANO, které půjde do volební soutěže. Hnutí ANO nejspíše odčerpá hlasy voličů ČSSD i voličů pravice, protože je tak postavený jejich volební program. I sociální demokracie musí předpokládat nutnost domluvy budoucího vedení kraje Vysočina s dalšími partnery. Osobně mám ambici získat patnáct mandátů.

Vyrostlo už hnutí ANO v partnera ČSSD pro vládnutí na Vysočině?

Sociální demokracie je tradiční demokratickou stranou s dlouhou historií, čímž se řadí mezi etablované politické strany. Čímž má jistě výhody oproti novým stranám, které historické vlákno postrádají.  To se mimo jiné projevuje tím, že musí nadále budovat své struktury. To znamená i najít
osobnosti, vychovat si je a pracovat s nimi. ČSSD je naproti tomu personálně i programově vybavenou stranou.

Hnutí ANO bude pro ČSSD ve volební kampani: tichý spoluhráč, budoucí spojenec nebo soupeř?

Myslím si že soupeř. Do volební kampaně jdeme se všemi stranami jako soupeři. I celostátně se vymezujeme proti hnutí ANO jako soupeři. Přitom jsme s ním dva roky ve vládě.

V krajské politice jsou dva pilíře politiky ČSSD: školství a sociální oblast. Které rezorty krajské politiky si chce ČSSD ponechat i v příští krajské vládě?

Určitě je to ekonomika, čili finance. O tuto oblast by sociální demokracie měla prioritní zájem. Pak je to školství a sociální oblast. Osobně si myslím, že pokud bude pokračovat ve vedení kraje současný hejtman Jiří Běhounek, bude potřebovat více času. Mohli bychom tak partnerům přepustit i oblast zdravotnictví. Hejtman Běhounek by se více věnoval řízení kraje Vysočiny.

Místní politika vyrábí politiky, které pak strany „posílají výš“ do krajské politiky. S kterými místními politiky ANO jste měl tu čest se potkat?

Osobně znám lékaře Erika Šajnara z Velkého Meziříčí ještě z místní politiky ve Velkém Meziříčí. A paní Řezníčkovou ze Žďáru nad Sázavou, která je v politice druhým rokem. Jinak jsem asi dvakrát jednal s poslanci za hnutí ANO panem Kottem a paní poslankyní Šánovou, která je náhradnicí za paní Jourovou. Jinak neznám osobně nikoho z kandidátů hnutí ANO a z působení v sociální oblasti už vůbec nikoho.

Krajskou politiku budou sestavovat dva až čtyři partneři z široké nabídky politických stran a hnutí. Jak vidíte možnosti politické spolupráce?

Vedle možnosti spolupráce s hnutím ANO je to na krajské úrovni i třeba ODS. Krajská úroveň je něco jiného než celostátní subjekty. Mohou se vyprofilovat i regionální subjekty. Nemusí to být jen ODS, ANO a lidovci, ale třeba i hnutí „Pro Vysočinu“. Hnutí „Pro Vysočinu“ má dnes sedm procent volebních preferencí a bude hrát určitou roli.

Do jaké míry je vám sympatický vládní model politiky (ČSSD, ANO a KDU-ČSL)?

Tento model není Vysočině naordinován shora a nedá se ani říci, že bych ho preferoval více než jiné modely. Nejvíce hratelný je pro nás menšinový model vlády na Vysočině. Fungoval na Vysočině v minulosti a nedá se říci, že by fungoval špatně.  Osobně se domnívám, že menšinový model nebude dál možný. Proto budeme uvažovat o modelu dvou stran, a pokud to nepůjde, tak tří stran. Dejme tomu, že by to byl model, který funguje celostátně.

Druhá část rozhovoru s předsedou vysočinské ČSSD je zde

life

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů