Příprava jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu je v patové situaci

Plánovanou stavbu jihovýchodního obchvatu (JVO) Havlíčkova Brodu ohrožuje možný budoucí spor se soukromým zemědělcem z Baštínova u Havlíčkova Brodu. „Stát plánuje, projektuje, připravuje. Město si tuto investici přeje, protože mu pomůže,“ řekl místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek. Doprava po staré císařské cestě ze středních Čech směrem na jih k rakouským hranicím by zcela minula střed města a vedla by po jihovýchodním okraji města Havlíčkův Brod.

fb

Patová situace

Problém se dá tušit u výkupu pozemků pro budoucí obchvat Havlíčkova Brodu. Po schválení územního plánu se pole soukromého zemědělce z Baštínova stanou stavebními pozemky se zhruba desetinásobnou hodnotou.

„Pozemek pod obchvatem je asi za 110,-Kč /m2 a naše kvalitní orná půda 10. Takže bychom mu museli za 1 hektar dát 11 hektarů,“ vysvětlil majetkou podstatu problému místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl.

Desítky vlastníků polností v místech plánované dopravní stavby byli ochotni respektovat podmínky státu s odkoupením pozemků. Směnu „hektar za hektar“ ale soukromý zemědělec nepřijal.

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek (TOP09)

“ Jednání s panem Hrtúsem jsme museli ukončit, protože nebylo možno vyhovět jeho požadavkům tak, aby zároveň nebyla porušena zásada rovného přístupu i k dalším vlastníkům určených pozemků ke stavbě JVO.
Vůči těmto ostatním majitelům půdy, kteří chápou potřebu urychlené výstavby obchvatu a souhlasí s předloženými podmínkami státu pro výkup, by to bylo krajně nespravedlivé! Bohužel v současných možnostech města není reálné  zajistit  potřebné hektary volných náhradních ploch, či finanční prostředky, které by,  v případě akceptování návrhu dle p. Hrtúse, byly  pro všechny dotčené majitele k dispozici jako  kompenzace náhrad za pozemky pro vlastní obchvat,“ uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Soukromý zemědělec z Baštínova angažoval do případu právníka, který své služby poskytoval statkářce Havránkové při sporu o výkup pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové. Angažování právníka Havránkové berou politici v Havlíčkově Brodě i jako možný signál budoucích právních problémů.

Času zatím dostatek

Výkup pozemků pro dopravní stavbu obchvatu by mohl začít už na podzim, stavební povolení by pak mohlo být vydáno zhruba v polovině roku 2016. Patová situace výkupu pozemků dává tušit budoucí starosti města i státu. „Může vzniknout problém s časovou prodlevou,“ dodal místostarosta Honzárek.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů