Prodloužení dopravní linky do dolního Helenína by vyšlo na statisíce každoročně

Statutární město Jihlava zvažuje možnost prodloužení spojů  končících v Heleníně do dolní části Helenína. Protože běžný dvanáctimetrový autobus potřebuje pro otáčení kružnici o poloměru mininimálně jedenácti metrů, dojde ke zrušení parkovacích míst v prostoru otáčení autobusu.

Vznikne potřeba vybudování dvou nových zastávek (první naproti poště v ulici Hálkova pro cestující, kteří nyní vystupují na současné zastávce „Helenín“, druhá poblíž uvažovaného místa pro otáčení autobusu). Náklady na vybudování zastávek cca 1 – 1,5 mil. Kč.

Délka prodloužené trasy do dolní části Helenína je asi 1,7 km, provozní náklady DP Jihlava na 1 vozokm jsou cca 40 Kč/km. Jedno zajetí autobusu vyjde na cca 68 Kč. Náklady za rok při zajíždění spojů končících v Heleníně (7x v pracovní den, 19x v nepracovní den), pokud uvažujeme asi 250 pracovních dní a asi 115 nepracovních dní v běžném roce (tzn. cca 4 000 spojů za rok), by byly cca 270 000 Kč. Náklady na jednoho obyvatele (cca 120 obyvatel) cca 2 200 Kč ročně (průměr v rámci celé Jihlavy je 1221 Kč na obyvatele a rok).

Výrazné zvýšením tržeb v důsledku závleku nelze očekávat, takže statutární město Jihlava by muselo hradit ztrátu rovnající se v podstatě dodatečným nákladům (odhadem cca 250 000 Kč ročně)

Nutnost úpravy oběhů linky 12, protože vyrovnávací (čekací) doba spojů, které končí v Heleníně je od 4 -10 min a jedno zajetí do dolní části Helenína vychází na 5 minut. To by mělo dopad na celý jízdní řád linky č. 12.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů