První let amerických vrtulníků české armády nad Vysočinou už na konci jara

Nové americké vrtulníky Viper a Venom se na letecké základně Náměšť nad Oslavou objeví užna konci jara. „Přiveze je velkokapacitní nákladní letadlo, během pár dnů vrtulníky smontují technici a první let bude ještě před začátkem léta,“ uvedl mluvčí Armády České republiky Ivo Zelinka.

Osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper jsou důležitým krokem při modernizaci českého letectva, především kvůli náhradě zastaralých vrtulníků Mi 24V/35. Dodávku prvních kusů Viperů očekává náměšťská vrtulníková základna letos na jaře, Venomy budou následovat.

Informace o očekávaném příletu amerických vrtulníků potvrdila i ministryně obrany Jana Černochová při dubnové návštěvě Vysočiny.

Každý nový vrtulník, který sjede z výrobní linky, musí nejprve převzít americká vláda. Od té si teprve vrtulníky přebírá Armáda ČR. Do ČR se tak první kusy dostanou nejpozději příští měsíc.

Podle brigádního generála Petra Čepelky přinášejí americké stroje zcela nové schopnosti a způsoby nasazení a představují ucelený systém, který posune české vrtulníkové letectvo do 21. století. „Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně držet krok. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu, Venomy samostatně nebo ve spolupráci zabezpečují manévrování, logistiku a blízkou palebnou podporu,“ vyzdvihl Čepelka.

Kromě digitálního kokpitu s rozměrnými LCD panely, automatického letového kontrolního systému s integrovanou satelitní a inerciální navigací, je další výhodou shoda v konstrukční (motory, rotory, elektronika a avionika) i letové oblasti. „Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. To mimo jiné umožňuje i výměnu dílů mezi Venomy a Vipery, což představuje jednodušší logistiku,“ zdůraznil s tím, že s novými vrtulníky dostane česká armáda také příslušnou výzbroj: řízené rakety vzduch-země Hellfire a střely Sidewinder pro operace vzduch-vzduch.

22. základna vrtulníkového letectva je v současné době vyzbrojena bitevními vrtulníky Mi-24V/35 a víceúčelovými vrtulníky Mi-171Š. Oba typy začaly oficiálně dosluhovat před mnoha lety, v roce 2019 proto tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar a jeho americký protějšek Mark Esper podepsali mezivládní dohodu na nákup 12 nových vrtulníků systému H1.

Dalších osm starších, ale zcela provozuschopných strojů, (2x UH-1Y Venom a 6x AH-1Z Viper) získá ČR od USA zdarma jako ocenění za pomoc Ukrajině. Díky dohodě ministryně obrany Jany Černochové a ministra obrany USA Lloyda Austina se tak celkový počet vrtulníků zvýší na 10 UH-1Y a 10 AH-1Z.

Piloti a technici z vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou se na nové vrtulníky přeškolovali na základně americké námořní pěchoty Pendleton od loňského července. Zajímavostí je, že létající personál obdržel helmy, které jim v USA vyrobili na míru. Náročný sedmiměsíční základní výcvik, v němž všichni Češi uspěli, zahrnoval mj. létání podle přístrojů, ve skupině, v přízemních výškách, přepravu nákladu v podvěsu a jeřábování. Vyvrcholením byly lety se střelbami na pozemní cíle kanonem a neřízenými raketami a noční létání. Celkově každý pilot strávil ve vzduchu přibližně 80 hodin.

Další kurzy budou nyní pokračovat už v České republice pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu (MTT) po dobu dvou let, než si piloti a technici zcela osvojí systém provozu a údržby strojů.

V březnu do ČR dorazil první ze dvou výcvikových trenažérů, které bude LOM Praha od léta provozovat v nedávno dokončeném simulačním centru přímo na základně v Náměšti nad Oslavou. V budově s označením H1 budou k dispozici učebny, místnost pro plánování misí a potřebné zázemí pro cvičící pozemní a letecký personál. Simulátor nabízí veškeré ovládací prvky a zbraňové systémy jako ve skutečném vrtulníku. Softwarové vybavení je propojené s plánovacím systémem, v němž se piloti připravují na letové úkoly. Kromě simulačního výcviku pro personál bude LOM Praha zajišťovat podporu životního cyklu vrtulníků včetně vyšších stupňů oprav. Jeho specialisté proto nyní v USA absolvují instruktáž na technickou údržbu vrtulníků H1.

Armáda už také obdržela první dodávky náhradních dílů a součástek ke strojům Venom a Viper. Z USA dorazila také kontrolní a měřící technika na vyhodnocení stavu vrtulníků, ochozy potřebné při opravách, elektrický startovací vozík jako pozemní zdroj elektrického proudu a další vybavení. Tento materiál bude do České republiky dodáván postupně v celkem osmdesáti velkých čtyřiceti stopových lodních kontejnerech.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů