Samopal obchodníka Tučka (duben 1949)

Píše se duben roku 1949. Manželka jihlavského obchodníka Jana Tučka Sylva žádá Františka Haška, aby přijel k domu Tučkových v Husově ulici číslo 24. Z domu je potřeba odvézt strojní pušku (samopal) a několik kilogramů nábojů. Druhý den si Hašek vypůjčil automobil od řezníka Haška a jel se Sylvou Tučkovou na Masarykovo náměstí v Jihlavě. Sylva Tučková kamsi odešla a po chvíli přinesla dva balíky. František Hašek oba balíky odvezl k sobě domů do Bedřichova. Večer je v koupelně rozbalil a zjistil, že jde o strojní pušku italské výroby a zhruba tři kilogramy nábojů.

fb

Samopal do Maršova

Doma na Bedřichově si samopal s náboji nechal František Hašek jen velmi krátce. Oba balíky odvezl k rolníkovi Zápotočnému do Maršova. Samopal rolník Zápotočný provizorně ukryl v kůlně, později ho přenesl pod stříšku opuštěné hájovny u Opatova. Samopal značky Bereta-Garone s více než tři sta náboji byl zabaven při domovní prohlídce 16.2.1950.

Zájem ústředního akčního výboru

Na vyšetřovatele jihlavské Státní bezpečnost byl na podzim roku 1949 vyvíjen nátlak ze stran ústředního akčního výboru, aby byla na Jihlavsku řešena otázka členů bývalé lidové strany. Postěžoval si na to jeden z vyšetřovatelů v hlášení pro brněnskou pobočku StB. Jihlavská státní bezpečnost ale nechtěla narušit “ agenturní pronikání Brna do ilegální organizace“, proto otálela se zatýkáním.  Politický nátlak ústředního akčního výboru donutil jihlavskou Stb k realizaci (zatýkání) skupiny Aloise Řídkého do které patřil i František Hašek.

Odsouzeni za rozvracení republiky

Mimořádný lidový soud v Pelhřimově uznal 22.9.1950 Františka Haška spolu s dalšími šestnácti osobami vinným z trestného činu pokusu rozvrácení lidově demokratického zřízení a odsoudil jej na doživotí.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů