Senátor Chalupský: Čajánek nestojí v cestě, je velká vůle zachránit úzkokolejku

Už déle než měsíc nevyjela úzkolejka z Jindřichova Hradce do jihočeské Nové Bystřice a Obrataně na Vysočině.“Krystalizuje důležitá věc. Bylo by dobré, aby starostové, kterým přes katastr obce vede úzkokolejka, na tuto trať měli vliv a měli více pod kontrolou, co se na ní bude dít. Vlastník trati je to důležitý soused. S tím buď vycházíte a je pohoda, nebo nevycházíte a pak to může být peklo. Jde o přejezdy a 80 km trati včetně prostupů pro pohyb vody v krajině, aby nedocházelo k záplavám,“ řekl senátor Chalupský.

Senátorův volební obvod je Jindřichohradecko a Pelhřimovsko, trať úzkokolejky je vlastně páteří senátního obvodu Jaroslava Chalupského.

Aktuální situace s úzkokolejkou podle senátora Chalupského vypadá tak, že je zde velká vůle tuto historicky kulturní památku zachránit. Přejí si to lidé pracující na úzkokolejce. „Přeje si to veřejnost z obcí podél trati na Vysočině i v Jižních Čechách, o čemž svědčí petice, kterou jsem inicioval, abychom trochu změřili veřejnou poptávku. K dnešku přes 5200 „podpisů“,“ uvedl Chalupský. 

Záchranu úzkokolejky si podle Chalupského přejí i starostové obcí na trati. „Ti vzdálenější od J. Hradce zejména z důvodu udržení a rozšiřování turistického ruchu. Ti starostové blíže k J. Hradci také z důvodu dopravní obslužnosti pro dojíždějící studenty a pracující. To je zhruba část trati od Kamenice nad Lipou po Lomy. Podpora je i ze strany hejtmanů. Vůle je i ze strany konkurzní správkyně,“ pokračoval Chalupský.

Ekonomicko-techničtí odborníci si podle senátora Chalupského umí představit řešení obnovení provozu. „Dopravců typu JHMD, kteří by mohli mít zájem jezdit na úzkokolejce, jsou desítky. Pan Čajánek také nechce stát v cestě dohodě o nové životní etapě úzkokolejky. Starostové spolu komunikují a hledají ekonomicko-provozní model řešení. To jsou zatím dobré zprávy,“ sdělil Chalupský.

Senátor Chalupský vidí svou roli při obnovení provozu jako určitého „patrona úzkokolejky“. „Je důležité při snaze resuscitovat úzkokolejku postupovali správně, v souladu s představou všech zainteresovaných a nic neuchvátali zkratkovitými řešeními nebo prosazováním individuálních zájmů jednotlivců. Z toho mám trochu obavy. Abychom se nedostali z deště pod okap a za pár let neřešili stejné potíže, protože to by úzkokolejku již definitivně pohřbilo,“ dodal Chalupský.
Pro získávání většího a většího počtu turistů do regionu Jindřichohradecka a Kamenice nad Lipou potřebuje úzkokolejka podle Chalupského nastavit novou životní etapu této turistické atrakce, nový dlouhodobě životaschopný model fungování.

„Vydiskutovat si to se všemi, najít shodu. Netlačit silou nějaké „první dobro“, které někoho napadne jako schůdné. Žádné jednání za zavřenými dveřmi, ale postupně vtahovat do diskuse další zainteresované strany a jít krok za krokem k cíli. Každopádně stále otevřeně a transparentně komunikovat, aby výsledný model fungování byl také jednoduchý, přehledný a transparentní,“ prohlásil Chalupský.

I nadále se senátor Chalupský chce snažit dohlížet na to, abychom pro novou úzkokolejku udělali maximum a pomohu s propojováním lidí důležitých pro její nové fungování.

O aktivitě starostů pro obnovení provozu úzkokolejky čtěte více přímo zde.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů