Světová metoda a maratón pachtu žďárské rehabilitace

Zhruba rok trval výběr nejvýhodnější nabídky na pronájem rehabilitace místní polikliniky. Ztrátový provoz místní polikliniky měli převzít do rukou soukromí provozovatelé. Město skutečně dostalo nabídky a začal proces hodnocení nabídek metodou „Best Value Aproaching (BVA)“. Celosvětově známá a uznávaná metoda se dostala do Žďáru nad Sázavou díky brněnské firmě 4E consulting, co si za hodinu poradenských služeb účtovala devatenáct stovek korun.

V procesu hodnocení začala finančně ztrácet nejvýhodnější nabídka firmy spojené s místním zastupitelem Radkem Černým, až o jeden a půl bodu prohrála s nejlevnější nabídkou. Zčista jasna byla nejlevnější nabídka tou nejlépe hodnocenou. Finanční rozdíl za desetiletý pronájem kolem tří milionů korun.

Pro zastupitele města se konal neveřejný seminář o celém výběrovém řízení a světové metodě. Poradenská firma údajně neuměla uspokojivě zodpovědět dotazy místních zastupitelů. Proces hodnocení nabíral zpoždění i díky pochybnostem o správnosti výběru levnější nabídky před nabídkou místního lékaře a zastupitele Radka Černého.

Lékař Černý se věnuje místní i krajské politice Vysočiny od devadesátých let, k jeho podnikání v lékařských oborech nejsou připomínky. Jeho dobré jméno v lékařských službách jen zvyšovalo pochybnosti o správnosti odebírání bodů vítězné nabídky, kterou Černý reprezentoval.

Definitivní rozhodnutí bylo v rukác´h devíti radních města. Pro výběr vítězné levnější nabídky byli radní STANu a KDU-ČSL, proti ANO a ODS. Patovou situaci změnila místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO), která se přiklonila na stranu starosty Mrkose (STAN) a místostarostky Bělohlávkové (KDU-ČSL).

Události šly rychlým tempem. Zatímco zastupitel Černý „svolával hromy a blesky“ na všechny, kdo podpořily konkurenční a levnější nabídku, vítězná firma s levnější nabídkou odmítla podepsat smlouvu.

V soutěži o pronájem rehabilitace místní politiky zbyla jediná nabídka: finančně nejvýhodnější nabídka firmy místního zastupitele a lékaře Radka Černého, který se podle názoru poslankyně a místostarostky Bělohlávkové (KDU-ČSL) „morálně neměl právo účastnit“.

I světová metoda s maratónem hodnocení nejlepší nabídky může politikům pomoci poznat cenu místních vazeb a dobrého jména. Zastupitel Černý předložil svému městu finanční nabídku krytou nejenom požadovanými podmínkami veřejné soutěže, ale i svým dobrým jménem.

Jenže nabídka zastupitele Černého je stejně jako další nabídky z minulého roku a od té doby se svět změnil. Ceny jsou někde jinde a je otázkou, zda-li podnikatel Černý dokáže dostát cenovým slibům své nabídky z doby před všeobecným nárůstem cen.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů