Úbytek kvalifikovaných učitelů se v Lukách nad Jihlavou projeví teprve časem
Ve všech vyspělých zemích uděluje profesní kvalifikaci stát, nikoli ředitel školy. Kádrová krize na Základní škole v Lukách nad Jihlavou ale donutila ředitelku školy „darovat“ profesní kvalifikaci i učitelům, kteří ji nezískali od státu jako aprobovaní učitelé.
Odbornou kvalifikací každého pedagoga je i to, jak je tato odbornost využita při práci s dětmi, tedy zda učitel umí přizpůsobit vzdělávání různým situacím a zda dokáže naplnit potřeby jednotlivých dětí i další aspekty.
Kvalita pedagogického sboru významně ovlivňuje nejen kvalitu vzdělávání, ale i celkovou kvalitu školy. Kolem příčin kádrové krize na venkovské základní škole v Lukách nad Jihlavou je spousta nejasností. Ještě na konci července se ředitelka školy pokoušela předstírat, že má situaci v pedagogickém sboru pod kontrolou. Pak se začaly objevovat informace o kádrových změnách v pedagogickém sboru. Přibližně třetina učitelů bude nových.
Zdá se, že kvalifikovaní učitelé venkovskou školu opustili po vytýkacím dopisu, který obdržel jeden z nich. Kolem vytýkacího dopisu panuje hluboké mlčení ze strany obce jako zřizovatele školy. Osobnost ředitele, jeho odborné znalosti a manažerské dovednosti mají zásadní vliv na kvalitu a efektivitu řízení i na vzdělávání.
Nervozita rodičů z kvality výuky nekvalifikovaných učitelů stoupá. Význam kvalitního vzdělání učitelů se teprve ukáže na kvalitě výuky školou povinných dětí. Současně se ukáže, zda-li děti dokáže kvalitně učit i učitel bez vzdělání.
V Lukách nad Jihlavou vyzkouší v praxi i platnost nepsaného učitelského pravidla: „Čím mladší žáky vyučujete, tím méně toho potřebujete znát“.
Úplné vysokoškolské učitelské vzdělání bylo v ČR jako tehdy v jedné z mála zemí uzákoněno již v roce 1946. Jednalo se o krok, který dlouhá desetiletí požadovali nejen učitelé, ale i pedagogický výzkum a nakonec i politici. Zastupitelé Luk nad Jihlavou jako zřizovatelé školy značně slevili z nároků na kvalitu učitelů s výmluvou „Do personálních záležitostí nemůžeme mluvit“.
Celá situace s kádrovou krizí pedagogického sboru v Lukách nad Jihlavou tak opravdu jen trochu připomíná situaci počátku padesátých let, kdy nastupující totalitní režim vyráběl kádry takřka ze všech, kteří totalitní režim aktivně podporovali.