Uprchlíci v Jihlavě: Jste křesťané? Ano, náš rod už přes 1900 let

První dvě irácké rodiny s dětmi dorazili do svého nového domova na Okrouhlíku u Jihlavy. „Náš rod vyznává křesťanskou víru už 1900 let,“ řekl jeden z uprchlíků krátce po příjezdu. Na Vysočinu přichází z oblasti Mosulu, nejstarší křesťanské oblasti v Iráku. Už kolem roku 590 zde byl založen křesťanský klášter sv. Eliáše. Podle satelitních snímků bylo místo zničeno mezi koncem srpna a koncem září 2014 pravděpodobně příslušníky takzvaného Islámského státu.

Útlak křesťanů v Iráku

Mosul měl před ze všech iráckých měst nejpočetnější křesťanskou menšinu, od pádu režimu Saddáma Husajna se jejich počet snížil ze 100000 na 5000, po obsazení města Islámským státem jich zbylo již jen 200. Křesťanští uprchlíci z Mosulu už rok žijí v uprchlických táborech a jejich přežití závisí jedině na charitativní podpoře ze zahraničí.

Městské byty Jihlavy na čtyři měsíce

Úvodní dva měsíce irácké rodiny stráví společně v rekreačním středisku Okrouhlík a navazující přibližně čtyři měsíce budou bydlet v jednotlivých bytech v Jihlavě. Po celý čas budou v neustálé péči integračních pracovníků. Během té doby by také měli získat azyl a po zhruba půl roce tedy i možnost najít si práci a přestěhovat se kamkoliv v České republice.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů