Velké Meziříčí vysvětluje problém úvěrového zatížení

Město Velké Meziříčí si nebude moci dovolit v roce 2021 žádný jiný úvěr kromě úvěrů na zimní stadion. Informaci o problémech v úvěrovém zatížení vypracovala vedoucí finančního odboru Pavla Pólová.

Tisková mluvčí města Velké Meziříčí Lucie Málková požádala o zveřejnění doplňujících informací:

Finančním odborem byl začátkem roku zpracován informativní materiál pod názvem „Finanční analýza úvěrových možností města Velké Meziříčí“, který byl předložen na vědomí zastupitelstvu na minulém zasedání.

Hlavním účelem bylo poskytnout zastupitelům co nejvíce informací k rozhodování o strategických projektech města v blízké budoucnosti vč.
způsobu jejich financování a možnostech města v oblasti maximálního úvěrového zatížení daného výše zmiňovaným zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Vzhledem ke dvěma připravovaným projektům – rekonstrukci zimního stadionu a domu pro seniory, byly
sestaveny modelace dvou potenciálních úvěrů, zajišťujících 100 % předfinancování projektů v kombinaci s dotacemi, o které se město bude ucházet v obou případech.

Projekt rekonstrukce zimního stadionu je postaven na podmínce obdržení dotace v očekávané výši min. 40 mil. Kč. Závěrem a doporučením finanční analýzy byl odhad ukazatele potenciální zadluženosti pro rok 2021 ve výši max. 52 % (tj. v limitu zákona – 60 %), vycházející ze
stávajících nesplacených úvěrů a modelace dvou plánovaných nových úvěrů v jednom roce (zimní stadion, dům pro seniory), zajišťujících předfinancování projektů v kombinaci dotací a vlastních zdrojů.

Přijaté dotace by při realizaci obou projektů sloužily k jednorázovému
splacení části úvěrů v předpokládané výši min. 50 mil. Kč, tzn. že by v příštím roce ukazatel zadluženosti klesl na cca. 30 % a vytvořil tak další prostor pro případné úvěry v budoucnu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů