Věřitelský výbor úzkokolejky soud rozšířil o SFDI a MMR

Insolvenční soudce se rozhodl rozšířit prozatímní věřitelský výbor Jindřichohradeckých místních drah ze tří na pět členů. Jindřichohradecké místní dráhy byly dlouholetým provozovatelem úzkokolejné dráhy z Jindřichova Hradce do jihočeské Nové Bystřice a Obrataně na Vysočině.

 Do věřitelského výboru nastupují od poloviny února Státní fond dopravní infrastruktury a Ministerstvo pro místní rozvoj. Oba subjektu dosud byli pouze náhradníky Proti rozhodnutí soudu není možnost odvolání.

„Soud nevidí důvod, proč váhat s jejich plnohodnotným zapojením do činnosti prozatímního věřitelského výboru. Soud navíc velmi vítá, pokud se zejména věřitelé z veřejnoprávní sféry, na které ostatně byla v tomto případě příjmová stránka Jindřichohradeckých místních drah dominantně založena, nezříkají této své role a jsou připraveni podílet se v zájmu ostatních věřitelů, potažmo s tím související opakovaně zmiňované záchraně historické úzkokolejky na administraci tohoto skutkově specifického insolvenčního řízení právě z pozice velmi důležitého věřitelského orgánu,“ stojí v odůvodnění soudního rozhodnutí.

V dosavadním prozatímním věřitelském výboru zasedala Raiffeisenbank a.s., soukromá firma GESEURO, s.r.o.. a Česká správa sociálního zabezpečení. Rozšíření prozatímního věřitelského výboru o dva subjekty státní znamená posílení role a pozice státu v řešení budoucnosti úzkokolejné dráhy. Případný jednotný postoj státních orgánů při hlasování ve věřitelském výboru znamená dosažení většiny při hlasováních.

Starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár označil v první reakci rozhodnutí soudu jako pozitivní. „Rozhodnutí soudu vnímám pozitivně, zejména v tom ohledu, že se veřejné subjekty přihlásili do věřitelského výboru a přijali tak odpovědnost za další vývoj ve společnosti. Jsem přesvědčen, že tímto bude posílen veřejný zájem na zachování úzkokolejky,“ sdělil starosta Kozár.

Vyjádření SFDI a MMR ke jmenování do věřitelského výboru zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů