(VIDEO) Mimořádná tisková konference města Jihlavy k námitkám občanů a Metrostavu

Primátor Jihlavy Petr Ryška (ODS) vyjádřil důvěru manažerovi výstavby hokejové arény Davidovi Beke v situaci, kdy je město Jihlava pod palbou námitek sousedů nové multifunkční arény a námitky konsorcia stavebních firem Podzimek, Metrostav a OHL.

Další osud záměru výstavby je nejistý, může dojít ke zdržení v horizontu týdnů i měsíců.

„Bavili jsme se s právním zástupcem obyvatel a chceme se domluvit. Musíme brát ohled i na zájmy dalších občanů,“ uvedl primátor Ryška (ODS). V okolí zimního stadionu jsou dvě školy, většinu demoličních prací chce město Jihlava stihnou během školních prázdnin. Pokud se ale bude bourat menším tempem, bude hluk demolice obtěžovat studenty ve školním roce. „Sice ochráníme sedmnáct bytů, ale ohrozíme tisíce studentů. Když se to udělá přes léto, tak to obyvatele tolik nezatíží,“ vysvětlil primátor Ryška (ODS).

Město chystá i odpověď na námitky konsorcia stavebních firem Podzimek, Metrostav a OHL. „K podání námitky proti rozhodnutí o výběru dodavatele na stavbu Horácké multifunkční arény v Jihlavě nás vedly racionální důvody, které vyplývají z obdrženého rozhodnutí o výběru a zadávacích podmínkách této veřejné soutěže. Dle reakce zadavatele se rozhodneme o dalším postupu. Z důvodu stále probíhajícího zadávacího řízení se k dané věci více nemůžeme vyjadřovat,“ sdělila mluvčí Metrostavu Pavlína Mertl.

Nad Jihlavou se vznáší hrozba možné stížnosti konzorcia stavebních firem k antimonopolnímu úřadu a případného soudního přezkumu, což může být otázkou i několika měsíců. „Pokud jim bude stačit naše vysvětlení a domluvíme se s obyvateli Tyršovy ulice, můžeme začít podle plánu,“ dodal primátor Ryška.

Právní zástupce obyvatel Jaroslav Homolka avizoval vůli občanů dohodnout se s městem Jihlava na podmínkách demolice. „Intenzivně se budeme snažit o komunikaci s občany sousední ulice, jsme ochotni v mantinelech zákonných možností o dohodu, musíme brát ohledy i na zájmy dalších obyvatel,“ uvedl manažer Beke. Manažer Beke si myslí, že občané mají nedůvěru v dostatečnou ochranu před hlukem v průběhu rekonstrukce. „Mrzí mě, že s majitelem školy v sousedství jsme schopni najít společnou řeč, ale obyvatelé sousední ulice zvolili jiný postup přes právníka, který mi nepřijde úplně jako vhodný,“ dodal Beke.

Vedení Jihlavy upozornilo, že nemůže příliš mluvit do způsobu demolice, kdy konkrétní postup záleží na samotné stavební firmě. Dokud nebyla vybrána stavební firma, nemohlo vedení města zahájit demoliční práce. A mezitím vypršel termín demoličního výměru, který nebylo možné prodloužit.

O sousedském souboji s hlukem z výstavby čtěte více přímo zde (více zde). O ukázkovém střetu zájmu sousedů na klidném životě a zájmu města na rychlém tempu stavebních prací čtěte více (přímo zde). O problémech města s přípravou demolice zimního stadionu více přímo zde. O námitce systémové podjatosti více přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů