(VIDEO) Premiér Fiala (ODS) navštívil Vysoké Studnice

Předseda vlády Petr Fiala zavítal ve čtvrtek 2. února 2023 do Kraje Vysočina kde navštívil farmu Luka a.s. ve Vysoké Studnici a společně s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a hejtmanem Vítězslavem Schrekem jednal s vedením obce o možnostech dalšího rozvoje.

Premiér Fiala si prohlédl kostel Nejsvětější Trojice a zajímal se o stav kostelních varhan, které se snaží farníci zachránit veřejnou sbírkou.

Kostel Nejsvětější Trojice postavený v roce 1605 Grüny ze Stürzenberga (vlastnili panství Luka) jako protestantská modlitebna je dominantou Vysokých Studnic. V roce 1665 byl pak vysvěcen jako katolický. Od roku 1990 byl 8x vykraden. Při těchto krádežích byl natolik poškozen oltář, že byl odstraněn a v roce 1995 proběhla celková rekonstrukce interiéru.

V roce 1998 pak byla udělána nová fasáda a kostel teď září do kraje světležlutou barvou.

Je obklopen hřbitovem (slouží i obcím Kozlov a Věžnice) se třemi kaplemi, které prochází opravou. Z kostelní věže je nádherný rozhled do širokého okolí a to až na Křemešník, kde je také kostel Nejsvětější Trojice, nebo třeba do Havlíčkovy Borové.

O stavbě kostela existuje pověst, která praví, že kostel měl stát na vršku Babylon, ale materiál na jeho stavbu se přes noc vždy přemístil na místo nad obcí, kde byl nakonec postaven.

Při odjezdu premiér Fiala poskytl krátké vyjádření k možnosti vládní podpory opravy kostelních varhan.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů