(VIDEO) V Trenckově rokli trvá zima i když je všude jaro

Trenckova rokle je přírodní památka a evropsky významná lokalita v údolí řeky Bobrůvky mezi obcemi Skryje a Strážek, poblíž obce Drahonín v okrese Brno-venkov.

Může jít o obrázek přírodě a vodopádu

Na hranice krajskou hranici s Vysočinou je to pár kilometrů vzdušnou čarou. Jedná se skalní soutěsku, kterou protéká drobný potok tekoucí z obce Drahonín tvořící kaskády a vodopády, z nichž nejvyšší měří čtyři metry.

Chladné, vlhké a po většinu roku studené mikroklima soutěsky Trenckovy rokle vytváří vhodné podmínky pro horské druhy rostlin. Led na toku potoka vydrží dlouho do jara.

Pojmenování rokle nese po baronu Trenckovi, vůdci vojska pandurů bránících habsburskou monarchii před nájezdy Turků, který se zde údajně podle pověsti skrýval a tábořil poté, co na něj Marie Terezie vydala příkaz k polapení z důvodu loupení a drancování, kterého se měl dopouštět.

Může jít o obrázek příroda

Samotný přístup do Trenckovy rokle je poměrně náročný, poslední část cesty vede po skále s řetězy místo zábradlí. Cesta podél řeky Bobrůvky od Šafránkova mlýna je suchou nohou nemožná.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů