Cena vyřešení vodárenského sporu

Nikdo neprodává na Jihlavsku dražší vodu než Vodárenská a.s. Vodné plus stočné atakuje magickou stokorunovou hranici za kubík. Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko sedm let užíval vodárenský majetek krajského města po odchodu města Jihlavy ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.

A dokonce užíval i vodárenský majetek u kterého skončil smluvní vztah okamžikem odchodu Jihlavy z vodárenského svazku.

Řešení právních sporů kolem vodárenství měl do června loňského roku na starosti náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). V červnu loňského roku Kalina rezignoval a začaly se dít věci: náměstek Petr Laštovička sice označil SVAK Jihlavsko „za loupežníky a plantážníky“.

Nastoupil nový právník Jihlavy Marek Bánský, který měsíčně vystavoval statisícové faktury za právní služby. Několik měsíců právních služeb stálo město Jihlavu přes čtyři miliony korun.

Advokát Bánský hájil Laštovičku i před platebním rozkazem osmdesátileté věřitelky. V únoru Laštovička rezignoval na veškeré funkce i když ODS i radní města Jihlavy prohlásili Laštovičkův dluh za osobní záležitost. Všichni koaliční spojenci i spolustraníci se postavili za zadluženého lídra ODS v pozici náměstka.

Politická kariéra se nedá dělat s platebním rozkazem na několikamilionový dluh vůči osmdesátileté seniorce. A tak náměstek rezignoval. Za pár dnů skončil i advokát Bánský, v rezignačním dopise naznačil „politický handl“ mezi primátorkou Karolínou Koubovou a šéfem městské vodárenské firmy Miroslavem Tomancem (oba Fórum).

V květnu zastupitelstvo města Jihlavy odmítlo „malou dohodu“ mezi Jihlavou a Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko o řešení rekonstrukce ulice Jiřího z Poděbrad. Při rekonstrukci vozovky se zjistila havárie kanalizace. Vysloveně chybělo několik desítek metrů chybějící kanalizace. Splašková voda vytékala volně do podloží.

„Velká dohoda“ nabízí Jihlavě stovky milionů korun. Přibližně čtyřikrát méně, než kolik je hodnota soudních sporů. Plus úroky z mnohaletého užívání majetku města.

Neprošla „malá dohoda“ o vodárenské budoucnosti jedné jihlavské ulice (Jiřího z Poděbrad) , ani „velká dohoda“ nemá velké politické šance. Menšinová koalice vedená primátorkou Karolínou Koubovou se spoléhá na tichou podporu bývalého předsedy jihlavských lidovců Josefa Kodeta.

Jakákoliv mimosoudní vodárenská dohoda v sobě nese riziko trestních oznámení se škodou velkého rozsahu. A tak je pro většinu zastupitelů ponechat řešení vodárenských sporů na rozhodnutí soudů. Cena za politické řešení je příliš vysoká i riziková.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů