Květina pro Ježíška se stala symbolem Vánoc

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý též jako vánoční hvězda a ve Spojených státech amerikých jako Poinsettia, je rostlina bohatě kvetoucí v době Vánoc. Vánoční hvězda je celosvětově nejoblíbenější vánoční rostlinou.

Zatímco starověcí Aztékové považovali Pryšec nádherný za symboly čistoty, v dnešní řeči květin, jeho červené, bílé nebo růžové barvy květů v kombinaci se zelenými listy symbolizují dobrou náladu a úspěch. Darování rostliny přátelům symbolizuje přání veselí a dobré nálady.

Rostlina původem z Mexika se kvůli podobnosti s betlémskou hvězdou nazývá Flor de la Noche Buena (Květ svaté noci).

Vánoční hvězda dostaly své americké jméno od Joela Robertse Poinsetta, prvního amerického velvyslance v Mexiku. Amatérský botanik Poinsett viděl červené květy při návštěvě mexického města Taxco ve státě Guerrero, krátce předtím, než byl z Mexika vyhozen za pokus koupit Texas od Mexičanů za milion dolarů! Poinsett byl tak ohromen krásou těchto rostlin, že poslal řízky zpět do své plantáže poblíž Georgetownu v Jižní Karolíně, kde byly pěstovány jako „Mexická ohnivá rostlina“.

Na rostlinu se téměř zapomnělo, dokud ji o sto let později nezačala propagovat podnikatelská rodina Eckeů. Paul Ecke poslal zdarma rostliny Poinsettie do televizních studií. Nakonec se trend vánoční hvězdy uchytil a nyní jsou vánoční hvězdy mezi nejoblíbenějšími rostlinami po celém světě. Americký Kongresu dokonce vyhlásil 12. prosinec (výročí Poinsettovy smrti) za Národní den vánočních hvězd,

poinsettias_006_full_width.jpg

V jejich rodné oblasti jižního Mexika kvetou vánoční hvězdy během zimní sezóny. Je to vytrvalý keř, který byl kdysi považován za plevel. Aztékové používali listy vánoční hvězdy k výrobě červenofialového barviva na látky a mízu používali k léčbě horeček. 

poinsettia-white_full_width.jpg

Chcete-li se dobře postarat o svou vánoční hvězdu, chraňte svou rostlinu před nízkými teplotami a chladným větrem už při na cestě domů z obchodu. Pamatujte, že se jedná o tropickou rostlinu, takže ji nenechávejte ve studeném autě, zatímco budete vyřizovat jiné vánoční nákupy.

Doma ji umístěte do blízkosti slunného okna, kde bude mít jasné nepřímé světlo po dobu alespoň šest hodin denně. Chraňte ji před přímým sluncem, které by mohlo vyblednout listy. Vyhněte se průvanu a udržujte pokojovou teplotu. 

Přemokření je častou příčinou úhynu, proto zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá a nenechávejte rostlinu sedět ve vodě. Když rostlina kvete, není potřeba žádné hnojivo.

Co číst dál?

Vadnoucí vánoční hvězdu lze snadno zachránit (více zde). O klokoči, který chránil domy před zlými duchy čtěte více zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů