VÍME PRVNÍ: Jihlava chystá projekt městského ovocného sadu

Nové vedení jihlavské radnice chystá projekt městského ovocného sadu. Informaci potvrdil předseda jihlavských Zelených Patrik Priesol.

„Snažíme se město posouvat do 21 století díky zkušenostem našich předků. Městský sad nabídne obyvatelům města vyšší komfort při relaxaci, a zároveň je příjemným a edukačním prostředím pro naše děti,“ uvedl Priesol.

Zatím není jisté, zda se záměr vybudování dostane do připravovaného programového prohlášení rady města.

Myšlenka vybudování ovocných sadů se například objevila v padesátých letech v hlavním městě Praze. Sady byly zakládány jako produkční ovocné výsadby, které měly za úkol zásobovat obyvatele Prahy. Přestože byly sady intenzivního produkčního charakteru, byly stále ještě založeny jako luční, za využití tradičních polokmenných či vysokokmenných tvarů a menší hustoty stromů.

Na Vysočině jsou nejrozšířenějším ovocným stromem jabloně, které se pěstují na výměře 126 hektarů, což představuje proti roku 2007 téměř desetinásobný nárůst. Z celkové plochy sadů zabírají jabloně 63,4 %. Mezi odrůdami, které byly samostatně šetřeny, převažují Jonagold a Idared.

Rychlé rozšiření jabloňových sadů se projevilo i na věkové struktuře, protože 88,9 % stromů bylo vysázeno až po roce 2008.

Vysočina není typická oblast pro pěstování ovoce, o čemž svědčí i pohled na statistické mezikrajské srovnání, kde menší plochu ovocných sadů má již pouze Karlovarský kraj.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů