Velká koalice všech v Jihlavě nebude, oznámili Piráti

Politická jednání o sestavování koalice se posunula do další fáze. Velká koalice všech stran kromě SPD nevznikne. Někdo půjde z kola ven.

Může jít o obrázek 4 lidem , stojícím lidem a indoor

Velká koalice „všech se všemi“ by v Jihlavě odsunula do role opozice SPD se čtyřmi mandáty. ODS+KDU-ČSL, Piráti a Fórum a STAN by měli dohromady dvaatřicet mandátů ze sedmatřiceti, což by zajišťovalo komfort vládnutí i s možností dopřát koaličním zastupitelům luxus opačného názoru.

Piráti naznačili, že otěže sestavování koalice drží v ruce SPOLU, což je v případě Jihlavy ODS+KDU-ČSL. Lidr Starostů a Nezávislých Radek Hošek se pokusil rozklížit jednotu občanských a křesťanských demokratů.

Nicméně vyjádření Pirátů a Fóra Jihlava spolu s vyjádřením STANu naznačují brzké zúžení rodící se koalice. Buď Piráti s Fórum Jihlava nebo STAN budou odsunuti z dalšího kola sestavování koalice. Pokud skutečně drží otěže sestavování koalice ODS+KDU-ČSL, jak tvrdí Piráti, pak přednost dostane varianta s křeslem primátora pro ODS.

Malé strany (Piráti a Fórum, STAN) mohou velkým partnerům (
ODS+KDU-ČSL, STAN) nabídnout jen málo jako přínos pro vytvoření koalice, stejně tak mohou jen málo požadovat. Vládnutí na vládním principu není na Vysočině něčím čemu by koalice SPOLU dávala přednost i s ohledem na kvalitu kádrů, které malé strany nabízí.

Dohoda ANO s ODS+KDU-ČSL je v Jihlavě stále pravděpodobnější, zvláště pokud hnutí ANO bude ochotné obětovat křeslo primátora ve prospěch koaliční spolupráce.

Malé strany jihlavské politiky totiž začaly vyrábět omluvenky pro své voliče a příznivce pro případ vyřazení z dalších kol sestavování koalice. Koalice bez hnutí ANO na vládním půdorysu totiž v sobě nese všechny znaky problematické koalice v čele s dosavadní primátorkou Karolínou Koubovou. Koubová vstoupila do koalice pro praporem STANu a vystoupila z ní pod praporem Pirátů. Koalice prožila vnitřní rozpad Fóra Jihlava i rezignaci Miroslava Tomance na mandát jihlavského zastupitele.

Bez malých stran jako partnerů nové koalice si ODS v Jihlavě uchová svou sílu koaličního partnera. Hnutí ANO se otevírá šance odejít z opozičních lavic a nastoupit do koalice jako stabilní partner. Více zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů