Jaroslav Kmenta: Babiš a praktiky STB

Novinář Jaroslav Kmenta okomentoval na svém profilu v sociální síti události z jihlavského mítinku hnutí ANO. Videozáběry najdete přímo zde.

Sobotní mítink ANO s občany v Jihlavě se zvrhl do přestřelky s hnutím aktivistů ze skupiny AUVA. A dá se říct, že mítink ANO se díky tomu úplně rozsypal a nepovedl, jak si šéf ANO Andrej Babiš představoval.

Michal Vožda chtěl na mítinku položit otázky Andreji Babišovi. Ten se s ním odmítl bavit. Na otázky nechtěl odpovídat. Babiš před Voždou a dotazy uhýbal a schovával se mezi své příznivce a ochranku. (Babiše stále obklopovala početná skupina bodyguardů.)
Vožda byl ale neoblomný a možná pro některé nátury i nepříjemně vlezlý. Jenže Babiš si za to může sám. Stačilo by, kdyby odpověděl na dotazy kolem svých kauz a měl od aktivistů pokoj. Pak by neměli důvod Babiše „pronásledovat“. Babiš je politik a na veřejném mítinku s občany se očekává, že bude s lidmi normálně mluvit. Babiš jim odpovědi původně slíbil, ale později si vyhodnotil, že by to bylo kontraproduktivní, tak se na aktivisty jednoduše „vykašlal“ a ignoruje je.

Na Michala Voždu se podle záběrů, které byly na mítinku pořízeny, „pověsil“ od samého začátku vysoký muž, který Voždu neustále popuzoval, aby nebyl vůči ANO tak kritický.
Později se ukázalo, že to byl Daniel Mayer, člen ANO a radní kraje Vysočina (Mayer je ve skutečnosti radním města Jihlavy – pozn. red. Občasník). Tento muž je také manželem náměstkyně jihlavského primátora Jany Mayerová. Tedy ženy, která figuruje s Babišem a se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem v trestní kauze dotačního podvodu Farmy Čapí hnízdo. Jako podezřelá z podvodu. (Všechny tři policie z podvodu už obvinila.)

Daniel Mayer se podle kamerových záběrů zcela zjevně choval jako volavka, která měla Voždu odstínit od Babiše a případných problémů. Ze záběrů je zřejmé, jak si Babiš i Faltýnek práci svého „dobrmana“ Maeyera pochvalují.

Při podrobném zkoumání těchto záběrů člověku až naskočí husí kůže. Připomíná to totiž praktiky nechvalně proslulé StB.

Tady je krátký popis.

Mayer se k Voždovi přiblížil do těsné blízkosti. Vznikla strkanice. Ale Vožda se nedal.
Mayer se pak začal do Voždy navážet.
„Čím se živíte?“ zeptal se Mayer.
Vožda trpělivě odpovídal, že pracuje ve dvou firmách, z toho jedna vyrábí plastové výrobky.
„Dobrmana ANO“ to moc nezajímalo a hlasitě zvolal: „Áá, pán se živí rozvracením politických mítinků. Kolik berete za rozvracení mítinků?“ Když Vožda řekl, že mu za to nikdo neplatí, Daniel Mayer řekl: „Jo, pán to dělá zadarmo. Tak to asi budeme muset jít projít.“

Vožda se začal zcela evidentně cítit v nepohodě. Ale stále pokračoval ve své misi. Chtěl ukázat Babišovi dokumenty, které žádal okomentovat.
Dobrman Mayer ho ale stále zastavoval a říkal: „Jo, vy máte nějaký argumenty? Hahaha.“
Když to opodál stojící lídři ANO slyšeli a viděli, začali se smát. Tedy spíše se vysmívali aktivistovi Voždovi.
Babiš se v tu chvíli s úsměvem a v zákrytu svých ochránců naklonil k nějakému příznivci a řekl: „To jsou magoři, jako. Nemá smysl se nimi bavit.“
V rychlosti pak odpověděl na dotaz občana a uvedl: „Ne, Okamuru nevolte, ten říká jen samé blbosti.“
Lidé se pak Babiše ptali, co je to za lidi, kteří se tak vehementně domáhají odpovědí. Babiš jim řekl: „To jsou všechno stejný lidi. Tady je jeden magor (ukázal na Voždu), a ještě další magor je támhle (ukázal někam do davu).“ A ještě dodal: „Oni mají napsané otázky, kterým nerozumí… a jen něco vykřikují.“

Pak se opět přitočil k Voždovi „dobrman Mayer“ a řekl: „Pane Vožda, už jste si zase ucinknul?“
Lidé z ANO byli evidentně pobaveni. A hlasitě se smáli.
Mayer: „Pane Vožda, neutíkejte mi, pojďte sem. Pane Vožda, proč opakujete už čtyři hodiny to samé? Vy jste nějak posedlý? Jako ve středověku existovali vymítači, jako… Ano, lidi jako vy se posílají do blázince, pořád.“
Vožda se pak začal obávat o svou bezpečnost. Z Mayera – jak je ze záběrů vidět – začal mít strach. Vožda začal trochu panikařit, ale to se dá vzhledem k vypjaté atmosféře, kterou stupňoval Babišův dobrman Mayer, docela pochopit.
Vožda si pak z dalších slov Mayera a jeho okolí vyložil, že mu chtějí rozbít hubu. A proto se obrátil na Babiše o pomoc.
Vožda: „Pane Babiši měli by mi rozbít hubu?“
Babiš: „Ne, měli by vás hladit. A měli by vás poslat do Bohnic.“
Vožda: Proč jste na nás poslal manžela manažerky Čapího hnízda?“

V té chvíli se Mayer ozval a řekl: „Já s váma budu až do smrti, ode dneška.“
Vožda opět zpanikařil – ale jak říkám – není se proč divit. Vzhledem k tomu, že dostává kvůli své aktivistické činnosti anonymní výhrůžky domů i na mobil, si „dobrmanův“ výpad vyhodnotil jako výhrůžku.
Vožda: „Podívejte se, on mi vyhrožuje…“
Mayer: „Já vám nevyhrožuju, já vám to jen slibuju.“
Vožda se opět obrací po chvilce k Babišovi a říká směrem do davu: „Tohle je mafiánská výhrůžka. Jestli se mi něco stane, tak až do smrti se mnou bude tenhle pán…“
Mayer na to reaguje, aby se aktivistovi udělaly testy. „Udělejte si testy, a nejen na alkohol,“ řekl Mayer.

Vožda: „Pane Babiši, to zajdete tak daleko, že nás necháte radši odstranit, než abyste nám odpověděl na otázky?“
Babiš nereaguje. Jen se směje na své příznivce.
Vožda: „Neposílejte na mě mafiány. Pane Babiši, já mám dvě děti, udělejte to pro mne…“
Babiš pak z mítinku odchází ke své limuzíně.
Vožda jde s ním a pokládá mu stále otázky.
Vožda: „Vy raději, než abyste mi ukázal výpis účtu, tak mě necháte raději odstranit?“
Babiš: „Nevím, o čem mluvíte… Pozor za vámi je koš, abyste se neuhodil do hlavy.“
Když Babišovo auto odjíždí z náměstí, Vožda ještě volá: „Pane Babiši, vy mě necháte odstranit?“
Když odjel, Vožda si povzdechl: „Doufám, že to přežiju.“

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů