Kuchyňova krize: STAN s Piráty spojila touha vládnout Jihlavě s ODS

Ještě loni na podzim prožívala lídryně Fóra Jihlava Karolína Koubová pád z mocenských pozic v hnutí Starostové a Nezávislí (STAN). Skončila v krajském zastupitelstvu Vysočiny, svedla závěrečnou mocenskou bitvu se zakladatelem Fóra Jihlava Miroslavem Tomancem („naše hnutí nemá primátorku“ – více zde) po které bylo Fórum napadrť – více zde. Primátorka Kuchyňu označila tehdejšího šéfa STANu Libora Kuchyňu jako příliš ambiciózního a nezralého mladíka – více zde .

Politický rozvod STANu a lídryně Fóra Jihlava Karolíny Koubové byl dokončen letos počátkem roku. Primátorka Koubová se stala lídryní Pirátů, kteří byli vyloučeni z koalice Žijeme Jihlavou (ŽiJ) – více zde.

Po podzimních volbách by STAN i Koubová chtěli znovu vládnout krajské metropoli Vysočiny a snažili se přemluvit ODS ke vstupu do problematické koalice. Problematická koalice bez hnutí ANO by měla většinu jediného hlasu a její vládnutí by stálo na perfektní souhře a spolupráci všech se všemi. V barvách Starostů a Nezávislích se na Magistrát tlačil novopečený lídr Radek Hošek, který se snaží mluvit o svém předchůdci ve funkci lídra STANu Liborovi Kuchyňovi co nejméně.

Vládnutí se STANem a Fórem Jihlava znamená sice pro ODS křeslo primátora pro lídra Petra Ryšku, tím ale výhody končí a nastupují starosti. Souhra a snášenlivost mezi politicky rozvedenými parnery nebude vysoká, leč primátorka Koubová je schopná vládnout jihlavské radnici i s pejskem zavřeným v kuchyňce vedle kanceláře primátora (více zde).

Piráti jsou v novém modelu vládnutí jihlavskému Magistrátu totálně na vedlejší koleji. Do zastupitelstva se nedostala ani jejich předsedkyně Eva Nováková. Lídryně Fóra Jihlava Karolína Koubová vyjednává o spolupráci s ANO pod praporem Pirátů, jako kdyby nebyly mezi Piráty a ANO nepřekonatelné hradby spolupráce na vládnín úrovni (více zde).

Soulad mezi STANem a Fórem Jihlava pod praporem Pirátů jaksi není, jejich politický rozvod z jara letošního roku znamenal pro koalici SPOLU velké starosti s udržením koalice.

Agitace lídra STANu Radka Hoška o nutnosti spolupráce na vládním půdorysu při vládnutí Magistrátu přestává účinkovat. Pro občanské demokraty a lidovce to znamená vydržet a ustát veškeré hašteření a osobní nevraživost mezi bývalými partnery STANem a Fórum Jihlava.

Vedle STANu a Fóra Jihlava může ODS s KDU-ČSL zvolit hnutí ANO jako koaličního partnera. To ale znamená oddělit místní politiku od politiky celostátní a zapomenout na senátní kampaň Andreje Babiše proti Miloši Vystrčilovi. ODS zmobilizovala voliče heslem o vítězství slušnosti a křeslo senátora uhájila. Vysvětlit voličům výhody vládnutí v místní politice s hnutím ANO po mobilizaci slušnosti je pro ODS stejně těžké jako vládnutí s problematickými malými stranami,

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů