VÍME PRVNÍ: TOP09 a Zelení vyloučili Piráty z koalice Žijeme Jihlavou!

V dnešních podvečerních hodinách do TOP 09 a Zelených k vyloučení Pirátů z koalice Žijeme Jihlavou. Ti proto budou mít od pondělí samostatný klub.

Stalo se tak po sérii jednání o budoucnosti ŽiJ a neúspěšném smírčím řízení. Piráti formou veřejného prohlášení nabídli svůj pohled na příčiny, které k rozpadu koalice vedly.

Zároveň uvádějí, že vynaloží maximální úsilí, aby i přes postup ostatních stran došlo k realizaci projektů, ke kterým se politici občanům zavázali.

„Stojí před námi ještě velká spousta práce a schválení řady koaličních projektů, které jsou pro rozvoj města klíčové. Patří mezi ně Horácká multifunkční aréna, Modeta, adaptační strategie nebo programy zaměřené na rozvoj vzdělávání a bydlení. I jako samostatný zastupitelský klub se v rámci koalice zaměříme na dokončení rozdělané práce a na to, co je důležité pro občany našeho města,” popisuje pirátská zastupitelka Eva Nováková.

„Naši partneři z řad Zelených a TOP 09 uváděli, že z naší strany mělo dojít údajně k porušení stávajících dohod v rámci ŽiJ. Šlo o naše navázání spolupráce s nezávislými osobnostmi z Jihlavy, reprezentovanými Fórem Jihlava (PiFo). Tuto interpretaci odmítáme, neboť projekt PiFo, což je společná kandidátka Pirátů a nezávislých osobností, je určen pouze pro volební kampaň, potažmo základ spolupráce pro volební období 2022 – 2026. Projektu Žijeme Jihlavou se tato spolupráce nijak nedotýkala, což jsme uvedli i v zakládacím usnesení projektu PiFo,” uvádí předseda jihlavských Pirátů Vít Žáček.

„Již v listopadu 2021 jsme s partnery z ŽiJ hovořili o tom, že do příštích voleb s účastí v koalici Žijeme Jihlavou nepočítáme, a že naší prioritou je sestavení platformy, která nám umožní samostatný postup a prosazování sociálně liberálního programu pro Jihlavu. To, že v předvolebním období vznikají koalice a další formy spolupráce různých stran, je v demokratickém systému běžné. Ostatně i základy ŽiJ byly položeny několik měsíců před volbami v roce 2018,” doplňuje Nováková.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů